2
Szkoła Podstawowa im. Leonarda Śliwińskiego w SątopachStrona główna
Kontakty
Aktualności
Ogłoszenia
O szkole
Historia szkoły
O patronie
Nauczyciele
Rada Rodziców
Samorząd szkolny
Projekty
Konkursy
Dzwonki
Plan lekcji
Galeria
Dokumenty
Archiwum
Ciekawe linki
Biblioteka
Kalendarium
Certyfikaty
Przedszkole
Absolwenci
Gazetka szkolna "Koziołek"
"Złoty Leonard"
ARCHIWUMROK SZKOLNY 2016/2017

Zakończenie Roku Szkolnego

Piątek, 23 czerwca 2017r., godzina 8.00 w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego zabrzmiał ostatni dzwonek. Nadeszły długo wyczekiwane wakacje. Dla wielu uczniów jest to okres zasłużonego odpoczynku po pracowicie spędzonym roku nauki.

W Szkole Podstawowej w Sątopach najwięcej laurów odebrał uczeń klasy VI Jakub Hercog. Otrzymał on świadectwo z wyróżnieniem, tytuł „Orła języka angielskiego” , został „Szkolnym Mistrzem Ortografii”, a także zdobył statuetkę dla najlepszego ucznia w szkole  „Złoty Leonard”.

Wielu uczniów również może poszczycić się laurami i wyróżnieniami. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy udanych wakacji.


1 2

Urodziny Patrona w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach

Dnia 02 marca 2017 r. Szkoła Podstawa im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach obchodziła swoje święto. Wydarzenie stało się okazją do poszerzania wiedzy o Patronie szkoły, budowania więzi oraz promowania wartości stanowiących  podwalinę istnienia szkoły, która patrzy w przyszłość, ale również pamięta o przeszłości.

Przygotowania do urodzin Patrona szkoły trwały około miesiąca, w tym czasie w ramach autorskiego projektu edukacyjnego (przygotowanego przez panie: Bernadetę Czapracką oraz Magdalenę Miś-Herbeć) uczniowie,  pracując w grupach oraz indywidualnie, planowali i przygotowywali wiele niespodzianek. Najlepszym pomysłem na uroczyste obchody okazała się idea ogromnego przyjęcia urodzinowego, na które zaproszeni goście przybywać mieli z prezentami. Cała szkoła z dużym zapałem zabrała się za organizację tego wyjątkowego dnia, ponieważ sam jubilat, Patron szkoły w Sątopach, był człowiekiem niezwykłym. Leonard Śliwiński był nie tylko założycielem i dyrektorem polskiej szkoły w Sątopach, ale przede wszystkim człowiekiem ogromnego serca, którego pamięć w naszej społeczności jest wiecznie żywa. Uroczyste przyjęcie urodzinowe nie mogło zatem przebiegać w innej atmosferze.

Nadszedł więc długo oczekiwany dzień, dzieci przybyły odświętnie, bardzo kolorowo i radośnie przebrane, do swojej szkoły, którą również pięknie udekorowały balonami, serpentynami i kwiatami. Pomimo pochmurnego nieba słońce zaświeciło w murach sątopskiej szkoły. Goście przybyli z licznymi, własnoręcznie wykonanymi prezentami, takimi jak: makiety szkoły, torty z papieru, bukiety kwiatów z krepy, portrety Patrona wykonane różnymi technikami, albumy, laurki, wzruszające wypracowania, wiersze i wiele innych. Wszystkie prace można było podziwiać na korytarzach szkoły. Pomysłowość i inwencja twórcza wykonania konkursowych prac przerosły oczekiwania organizatorów, dlatego wybór najlepszej był niemal niemożliwym. Podczas akademii liczni autorzy najciekawszych prezentów otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe w wielu kategoriach. Jak przystało na przyjęcie urodzinowe, nie zabrakło ogromnego tortu z podobizną Patrona, który przygotowali rodzice ucznia klasy II, Państwo Chylakowie. Uśmiechów i wzruszeń było co niemiara, „Sto lat” rozbrzmiewało po wszystkich korytarzach. Po oficjalnej części obchody przeniosły się do klas, gdzie uczniowie wraz z wychowawcami kontynuowali zabawę.

Święto Szkoły to także czas na refleksję nad tym, czym jest szkoła. Atmosfera zaangażowania i integracji towarzysząca obchodom, pozostanie jeszcze na długo w pamięci dzieci i nauczycieli . Wzruszająca wystawa prezentów, na którą z portretu spogląda Leonard Śliwiński i słowa Adama Asnyka wyryte w kamiennej tablicy, „Nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść” stają się dziś jeszcze bliższe. Radość i otwarte serca małych/wielkich dzieci, uświadamiają jak ważnym jest, aby pielęgnować i strzec wartości. Dzięki nim szkoła nie jest tylko budynkiem lecz stanowi ciągłość tradycji, których jesteśmy spadkobiercami i których nie można zaprzepaścić.


u1 u2

"Orzeł Języka Angielskiego"
w Szkole Podstawowej im. |Leonarda Śliwińskiego w Sątopac
h

          a

24 listopada 2016 r. ( już po raz drugi) uczniowie naszej szkoły przystąpili do kolejnej edycji  Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Języka Angielskiego” organizowanego przez DELTA.

            W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział dwunastu uczniów:      Wiktoria Bortnik (kl II), Karina Bielecka  (kl II), Jan Lotka (kl II), Julia Ławecka (kl II), Paskal Jakubowski (kl II),  Weronika Ratajczak (kl III), Adam Ławecki (kl III), Maria Kaczmarek (kl III), Mateusz Strzelczak (kl III), Weronika Bąbelek (kl III), Otylia Kaczmarek (Kl III) oraz Jakub Hercog (kl VI) . Koordynatorem konkursu i opiekunem uczestników była Pani Magdalena Miś-Herbeć.

       a1 a2    

            Uczestnicy ubrani na galowo z dużym podekscytowaniem przystąpili do rozwiązywania testu konkursowego, który składał się z 21 pytań, o różnym poziomie zaawansowania. Zadania sprawdzały nie tylko znajomość gramatyki, leksyki, czy funkcji językowych, ale również zagadnień kulturowych i krajoznawczych.

            Po zeszłorocznym sukcesie uczennicy Wiktorii Bortnik, która została laureatką i niniejszym otrzymała prestiżowy tytuł: „Orła Języka Angielskiego – Mistrza Polski 2015/2016” oraz wyróżnieniu , które przypadło Nicoli Rzepeckiej liczyliśmy  na kolejne sukcesy naszych wychowanków i udało się.

            W roku szkolnym 2016/2017 Laureatem konkursu „Orzeł Języka Angielskiego” został ponownie uczeń naszej szkoły: Jakub Hercog (uczeń klasy VI), a wyróżnienie otrzymał Mateusz Strzelczak (uczeń klasy III).

            Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

ok
Karteczkove

a Ty..?

Czyli świąteczno-reklamowy szał językowy.


W Grudniu 2016,  uczniom Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach udzielił się, jak niektórzy to określają, „ istny świąteczno-reklamowy szał językowy”.

m w

      Wszystko zaczęło się od pewnej reklamy telewizyjnej, która okazała się wielkim hitem nie tylko w Polsce, ale i zagranicą . Spot z przeuroczym starszym panem, który zamawia kurs języka angielskiego, żeby po raz pierwszy pojechać do wnuczki na święta, zdobył uznanie mediów z całego świata, ale również odbił się niemałym echem wśród Sątopskiej społeczności uczniowskiej. Niebanalny sposób przyswajania języka, zachwycił wszystkich, nawet najmłodszych uczniów, którzy z inicjatywy Pani Magdaleny Miś-Herbeć, z dużym zapałem rozpoczęli akcję obwieszania domów karteczkami, na których zapisywali nazwy przedmiotów, właśnie w języku angielskim.

k p

Akcja ta, wykorzystując obecną popularność spotu reklamowego, miała na celu uświadomienie uczniom oraz ich rodzicom, jak istotnym jest zapał oraz systematyczność pracy w dążeniu do celu. Z każdym dniem, godziną, a nawet minutą, poczta Pani Magdy wypełniała się zdjęciami domów dzieci, wyjątkowo jak na tę porę roku, udekorowanych samoprzylepnymi karteczkami. Jak zresztą sami uczniowie i rodzice przyznawali dość uporczywie odklejającymi się, lecz tym samym bardziej skutecznymi. Zaangażowanie całych rodzin w naukę języka stało się powodem do zadowolenia i sprzyjało integrowaniu się naszej społeczności. W erze wszechobecnego Internetu, metody pracy z uczniami nie mogą pozostać obojętne wobec obecnego status quo, dlatego już od wielu lat wykorzystanie technologii informacyjno komunikacyjnych jest nieodłączną częścią  nauczania języka obcego w naszej szkole. Od nagrywania filmów krótkometrażowych, korzystania ze skypa, platform typu eTwinning (w celu porozumiewania się i tworzenia projektów językowych z dziećmi z innych krajów) aż po powszechnie znane już uczniom zadania domowe w oparciu o nagrywanie filmów i przesyłanie ich drogą  internetową. Te wszystkie formy mają służyć dzieciom w aktywnym uczeniu się języka obcego, uświadamiając im jego rolę w życiu codziennym.

Wykorzystanie tak zwanych realiów (materiałów autentycznych) chyba nigdy wcześniej nie było bardziej w zasięgu ręki. Wydaje się, że jeśli istnieje właściwe wykorzystanie mediów społecznościowych i Internetu (w celu integrowania, motywowania i edukacji) to chyba i nam się udało.IX EDYCJA
GMINNEGO  KONKURSU WIEDZY

O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

W piątek, 27 stycznia 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach odbyła się IX edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim wśród uczniów szkoły podstawowej, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią, kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia.

W rywalizacji udział wzięło 17 uczniów: ze  Szkoły Podstawowej w Borui Kościelnej, Szkoły Podstawowej w Wytomyślu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Tomyślu, Szkoły Podstawowej w Sątopach oraz Zespołu Przedszkolno – Szkolno – Gimnazjalnego w Bukowcu.

Uczniowie pisali 45- minutowy test, podczas którego musieli wykazać się znajomością wybitnych postaci i faktów związanych z wybuchem oraz przebiegiem Powstania Wielkopolskiego.

Po sprawdzeniu wszystkich prac, jury w składzie: Magdalena Heinrich,  Jolanta Przewoźna, Magdalena Walkowiak, Lidia Kawa i Anna Tomaszyk, wyłoniło zwycięzców: I miejsce zdobył Mikołaj Machucki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M.Skłodowskiej-Curie z Nowego Tomyśla,  II miejsce zajęła Agnieszka Zerbe ze Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej w Wytomyślu, III miejsce zdobyła Bogumiła Kawała ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki z Nowego Tomyśla. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy.

Gościem honorowym konkursu był pan dr Zdzisław Kościański, wybitny historyk, który wygłosił prelekcję poświęconą tematyce Powstania Wielkopolskiego. W czasie spotkania uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę i wzbogacić ją o nowe wiadomości, co z pewnością przyczyni się do dalszego zainteresowanie dzieci historią naszego regionu i kraju. Organizatorem konkursu zajęła się p. Magdalena Heinrich.

K2 K3
K4 K5


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SĄTOPACH

W piątek, 20 stycznia 2017 r. o godzinie 17:00 w Świetlicy Wiejskiej w Sątopach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

By umilić gościom czas i wyrazić wdzięczność za okazane serce, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali program artystyczny. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności  recytatorskie, wokalne i instrumentalne. W czasie występu starsi uczniowie  wykazali się również talentem aktorskim oraz tanecznym.

Podczas uroczystości nie zabrakło również serdecznych życzeń dla seniorów. Na zakończenie dzieci zaśpiewały swoim dziadkom „Sto lat”. Goście byli pełni podziwu dla młodych artystów, których nagrodzili gromkimi brawami.

Wszyscy zebrani zasiedli przy stołach, gdzie stało pyszne ciasto, kawa i herbata. Słodki poczęstunek został przygotowany przez rodziców.

DBD DBD1SPOTKANIE GWIAZDKOWE
W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W SĄTOPACH

 

W piątek, 16 grudnia 2016r. o godz. 16:00 w Świetlicy Wiejskiej w Sątopach dobyło się spotkanie gwiazdkowe dla dzieci i ich rodziców.

Uroczystość rozpoczęto od  części artystycznej. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, pod kierunkiem nauczycielek: Magdaleny Heinrich, Anny Gajewskiej, Magdaleny Kwiatkowskiej i Anny Kaczmarek, zaprezentowali przedstawienie na podstawie powieści K. Dickensa pt.: Opowieść wigilijna. Młodzi aktorzy sprawili, że wiele osób zapomniało na chwilę o codziennych sprawach. W czasie przedstawienia były momenty wzruszenia i zadumy nad tym, co jest najważniejsze w życiu człowieka.

Dzieci zagrały na flażoletach i gitarach  świąteczne kolędy, które tworzyły niezwykłe tło i atmosferę zbliżających się świąt. Następnie wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Niespodziewanie do sali przybył Gwiazdor. Przyniósł ze sobą bardzo duży worek prezentów i obdarował nimi wszystkie dzieci. Prezenty dla dzieci przygotowała Rada Rodziców dzięki hojności wielu Sponsorów, którym dzieci serdecznie dziękują. Dźwięk kolęd, miły, ciepły klimat wypełniły to wyjątkowe, gwiazdkowe spotkanie.

1  2

Podziękowanie

Wszystkim, którzy aktywnie zaangażowali się w głosowanie
w ramach projektu Małego Inżyniera, na naszą szkołę,
serdecznie pragniemy podziękować.

Tym razem nam się nie udało zwyciężyć, ale udało się pokazać,
że choć jesteśmy małą szkołą to potrafimy rywalizować.
"Małe też może"

Mamy również nadzieję na dalszą
miłą współpracę w kolejnych edycjach projektu.


Dziękujemy :)    
ŚNIADANIE DAJE MOC

Listopad już  tradycyjnie kojarzy nam się z akcją Śniadanie daje moc. W tym roku nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do tej jakże ważnej inicjatywy.

 Do śniadania przygotowywaliśmy się już wcześniej, rozmawiając z dziećmi o walorach zdrowego odżywiania. Uczniowie przygotowali na tę okoliczność gazetkę, wykonali  kolorowe rysunki oraz plakaty zachęcające do spożywania śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia.

W tym dniu wiele się działo, zarówno u przedszkolaków  jak i w starszych  klasach. Wszyscy uczniowie chętnie przystąpili do przygotowywania wspólnego posiłku, dbając o to, aby to śniadanie było smaczne i zdrowe.

s1 s2Przystąpiliśmy jako szkoła
do projektu: Szkoła Małego Inżyniera


O Programie:

Promocja nauk ścisłych, a zwłaszcza robotyki, automatyki i podstaw programowania wśród uczniów wielkopolskich szkół podstawowych oraz gimnazjów to główny cel projektu
 „Szkoła Małego Inżyniera", który realizowany jest wspólnie przez
Volkswagen Poznań oraz Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera.

W ramach projektu „Szkoła Małego Inżyniera” placówki oświatowe mogą uzyskać kompletny i unikatowy zestaw, który dostarczy im wiedzy, narzędzi oraz pomysłów do zarażenia pasją do robotyki uczniów szkoły.
W skład każdego z nich wchodzą: zestawy klocków LEGO® MINDSTORMS® EV3 do budowy oraz programowania robotów o wartości 6000 złotych, całodniowy festiwal technologiczny odbywający się
w zwycięskiej szkole, pełen niezwykłych pokazów stanowisk edukacyjny oraz warsztatów z zakresu robotyki oraz programowania dla wszystkich uczniów szkoły oraz certyfikowane szkolenie z prowadzenia zajęć
z wykorzystaniem klocków LEGO® MINDSTORM EV3 dla dwóch nauczycieli zatrudnionych w szkole.

Warto zachęcać uczniów, nauczycieli, rodziców do głosowania na Waszą placówkę,
bo każdy głos ma znaczenie ! Każda osoba może oddać jeden głos dziennie.
Spośród nadesłanych zgłoszeń 13 szkół z największą liczbą głosów otrzyma unikatowy zestaw nagród


Głosujmy na naszą szkołę regularnie jeden raz dziennie!


ODDAJ GŁOS
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „MY WSZYSCY Z NIEGO” PROZA HENRYKA SIENKIEWICZA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. LEONARDA ŚLIWIŃSKIEGO

Dnia 17.11.2016 r. w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem: My wszyscy z niego- proza Henryka Sienkiewicza dla uczniów klas IV- V, którego  organizatorami były: Szkoła Podstawowa w Sątopach i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu Filia w Sątopach.

Swój udział w zmaganiach konkursowych zgłosiły trzy Szkoły Podstawowe z gminy Nowy Tomyśl. Uczestnicy recytowali fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza pt. Pan Wołodyjowski, Quo vadis i W pustyni i puszczy.

I miejsce zajęła Wiktoria Kroma- uczennica  Szkoły Podstawowej nr 1-w Nowym Tomyślu, II- Barbara Sadowska- uczennica  Szkoły Podstawowej nr 1-w Nowym Tomyślu, III- Jakub Hercog- uczeń Szkoły Podstawowej w Sątopach.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom.

s1
XII Przegląd Piosenki

Żołnierskiej i Niepodległościowej

      8 listopada 2016 roku, już  po raz dwunasty Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, wspólnie z Nowotomyskim Ośrodkiem Kultury, zorganizowało Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej – Idzie żołnierz borem, lasem…” 

         Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego  wraz z innymi zespołami dziecięcymi i młodzieżowymi ze szkół naszej gminy i jej okolic, mieli przyjemności uczcić Święto Niepodległości  i wystąpić w sali widowiskowej NOK-u.

 Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów z klas IV -VI , która pod opieką Pani Anny Kaczmarek przygotowała i wykonała dwie pieśni , „Wojenko, wojenko” oraz „Ułani, ułani”.

Obchody te były wyjątkową okazją do przypomnienia sobie przepięknych starych pieśni ułańskich, pieśni z czasów I i II wojny światowej, powstania warszawskiego oraz powojennych.

 W tegorocznej edycji Przeglądu uczestniczyło 12 zespołów z 10 szkół.  Pod koniec koncertu zespoły otrzymały dyplomy i słodycze ufundowane przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne.

         Po koncercie uczestnicy spotkania wraz z gośćmi i opiekunami przeszli na plac Niepodległości, aby pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożyć kwiaty i zapalić znicze.

         Spotkanie to było niezapomnianą, muzyczną lekcją historii i patriotyzmu, która zapewne na długo pozostanie w sercach młodych Polaków.„Historia to nasze korzenie, tradycja”- 98 rocznica odzyskania niepodległości
przez Polskę- w Szkole Podstawowej im Leonarda Śliwińskiego w Sątopach 

            Dnia 10 listopada 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od odśpiewania Hymnu Polski, następnie uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski; m.in. nawiązali legendarnych początków państwa polskiego, 123 lat niewoli, powstań narodowych, które były próbą odzyskania wolności i suwerenności oraz I wojny światowej, która przyniosła upragnioną niepodległość.

            Rangę uroczystości podkreśliło odśpiewanie pieśni patriotycznych, takich jak: Brygada i Ułani . Młodzi aktorzy podkreślili, że świętowanie rocznic stanowi o naszej tożsamości narodowej. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor, która podziękowała młody uczniom za wspaniały występ.

Nad całością imprezy czuwały Magdalena Miś- Herbeć i Mariola Kozłowska.

 N1 N2

 DZIEŃ PAPIESKI

16 października 1978r. w Rzymie, Karol Wojtyła został wybrany na papieża. W tym roku minęła 38. rocznica tego doniosłego  wydarzenia. Z tej okazji, 17 października 2016r. w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach został zaprezentowany krótki apel poświęcony pamięci Ojca Świętego. W czasie uroczystości odbyła się projekcja filmu przedstawiająca moment ogłoszenia i wystąpienie nowego papieża. Uczniowie  przypomnieli również najważniejsze fakty z życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali pieśń – Barkę.

p2 p3


NASZYM NAUCZYCIELOM…

Dnia 13 października 2016r. w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się apel, w czasie którego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia. Popłynęło wiele ciepłych i miłych słów. Uczniowie docenili i podkreślili swą wdzięczność za codzienny trud pracy, wysiłek, i troskę o dobro wychowanków.

Na zakończenie głos zajęła pani dyrektor – Jolanta Król, która także podziękowała nauczycielom za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła całemu gronu pedagogicznemu wytrwałości, cierpliwości i  radości  w tym wyjątkowym zawodzie.

n1 n2
 „Święto Pieczonego Ziemniaka”

„Święto Pieczonego Ziemniaka” W Szkole Podstawowej w Sątopach stało się już tradycją. W tym roku obchodzono je 12 października. W czasie poprzedzającym święto,  każda klasa miała za zadanie przygotować wystawę zatytułowaną „Kartoflaki – cudaki”. Grupa przedszkolna „Jeżyki” wykonała pracę plastyczną przedstawiającą króla Krainy Pieczonego Ziemniaka, zaś postać królowej wykonała grupa „Krasnale”. Tego świątecznego dnia zajęcia lekcyjne trwały trzy godziny, po czym wszyscy przeszliśmy na boisko szkolne. Po rozpaleniu ogniska i zagrzebaniu ziemniaków w żarze, rozpoczęły się konkursy, zabawy oraz wspólne śpiewanie piosenek przy ognisku. Wiele śmiechu wywołała wspólna zabawa animacyjna „Pyry na wykopkach”. Dzieci dowiedziały się skąd i kiedy przywędrował ziemniak do Polski. Kiedy już ziemniaki były gotowe, przystąpiliśmy do ich degustacji. Upieczone w ognisku ziemniaki smakowały wszystkim znakomicie! Choć wszyscy wrócili do klas umorusani i pachnący dymem, to w wyśmienitych humorach, pełni niezapomnianych wrażeń i nowych doświadczeń.

z1 z2

Dzień głośnego czytania

Dnia 29 września w całej Polsce obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to, zostało ogłoszone  w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Dzień ten stał się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak: rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi, stymulowanie rozwoju, wzbogacanie słownictwa.

Biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach popierając tę formę szerzenia czytelnictwa wśród najmłodszych zaprosiła  wszystkich do głośnego czytania w klasach, na świetlicy, w oddziałach przedszkolnych, w  bibliotece oraz oczywiście w domach z rodzicami. W tym dniu opiekun biblioteki pani Magdalena Piechota przygotowała dla dzieci kilka miłych niespodzianek. W przebraniu pluszowej pandy odwiedzała oddziały szkolne, w których czytała nowe lektury, przeprowadziła konkursy oraz pogadanki promujące czytelnictwo.

 

 SPRZĄTANIE ŚWIATA 

Wzorem lat ubiegłych, tak i w tym roku,  dnia 16 września 2016 r.  przedszkolaki i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, pod opieką nauczycieli, wzięli udział w akcji: Sprzątanie Świata.

Głównym celem było pogłębienie świadomości uczestników na temat ekologii i zaangażowanie w sprawy ochrony naturalnego środowiska.

Wszyscy, pozytywnie  zmotywowani szczytnym celem, zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki na śmieci wyruszyli do pracy.

Najmłodsze dzieci wysprzątały całe boisko szkole. Pozostali uczniowie zajęli się terenem przy szkole oraz przeszli ulicami naszej wsi. Było co robić, gdyż wszędzie znajdowano wiele śmieci. Dzieci jednak nie zniechęcały się, pracowały bardzo chętnie i dokładnie, gdyż chciały, aby nasza okolica była najładniejsza. Cały ten trud bardzo się opłacił. Nasza miejscowość wyglądała znacznie lepiej.

Mamy nadzieję, że akcja zaowocuje chęcią codziennego dbania o środowisko i porządek oraz przyczyni się do tego, że wszyscy zrozumieją, jak ważne jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być  tego skutki w przyszłości.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września 2016r. po gorących, pełnych wrażeń wakacjach, powróciliśmy do szkoły. Dzień ten rozpoczęliśmy Mszą Św. Następnie udaliśmy się do szkoły, by tam ostatecznie Pani dyrektor Jolanta Król mogła zaingurować
nowy 2016/2017 rok szkolny.
Życzymy wszystkim, wielu sukcesów na polu nauki,
aby każdy mógł powiedzić, że w szkole jest fajnie.
Powodzenia!sz1

Dnia 1 września 2016r.

inauguracja roku szkolnego 2016/2017.
Godzina 8.00 msza św. w kościele,
następnie uroczyste rozpoczęcie w szkole.Informacja o dowozach

Informujemy, że w dniu 1 września 2016r.

dowozy będą rano o godz. 6.50 (na dworcu), Nowa Róża, Róża.

Po inauguracji odwozy planowane są na godz. 10.00.p1

ZAPRASZAMY

NA „DZIEŃ OTWARTY W PRZEDSZKOLU.”

 

W DNIU 29.08.2016R. OD GODZ. 10.30 DO 12.30

ODBĘDĄ SIĘ ZAJĘCIA

DLA MŁODSZEJ GRUPY PRZEDSZKOLNEJ ( 3,4 – LATKI).

 

W PROGRAMIE:

- SPOTKANIE Z PEDAGOGIEM

- SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM

- GRY

- ZABAWY

pl1
ROK SZKOLNY 2015/2016

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. LEONARDA ŚLIWIŃSKIEGO W SĄTOPACH 

Dnia 24 czerwca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Sątopach odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego, która rozpoczęła się o godzinie 8:00 mszą świętą w kościele.

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do Świetlicy Wiejskiej, gdzie nastąpiła część oficjalna uroczystości. Na początek przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Paulina Ratajczak powitała wszystkich przybyłych. Później głos  zabrała pani dyrektor – Jolanta Król, która swoje słowa skierowała do rodziców i zaproszonych gości, dziękując za okazane wsparcie i zaangażowanie oraz bezinteresowną pomoc na rzecz naszej szkoły.

Po przemówieniu nastąpiło wręczenie nagród tym uczniom, którzy wyróżnili się w sposób szczególny swoją pracowitością i dzięki temu osiągnęli wysokie wyniki w nauce i konkursach, m.in.: matematycznym, języka angielskiego, plastycznym.  Nagrodę Dyrektora Szkoły „Złotego Leonarda” dla najlepszego ucznia przyznano Darii Piechocie – uczennicy klasy IV. Świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrodę rzeczową w postaci darmowej wycieczki na basen do Poznania otrzymali: Daria Piechota – klasa IV, Mateusz Geisler – klasa IV, Oliwia Piekarczuk – klasa IV, Katarzyna Krawczyk – klasa IV i Jakub Hercog – klasa V, który zdobył również tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. W dalszej części podsumowano projekt Trzymaj Formę oraz konkurs Efekt Domina – Pomagaj z Klasą.

Następnie  program przedstawili uczniowie klasy VI, którzy pożegnali się ze szkołą i podziękowali nauczycielom za trud pracy, troskę i pomoc oraz okazane serce. W kolejnej części uroczystości uczniowie klasy II zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, a klasa IV przedstawiła bajkę pt: Czerwony kapturek.

Na zakończenie wychowawcy klas wręczyli uczniom pozostałe świadectwa, a przewodnicząca Samorządu pożegnała zebranych, życząc bezpiecznych i udanych wakacji.

z2 z3   z4 z1
 Wielki konkurs Edukacji Globalnej – Efekt Domina

Oddaj swój głos na pracę pt. „Pomagaj z klasą”.

        W dniach od 13-17 czerwca 2016 roku wszyscy zarejestrowani na Facebooku mogą oddać swój głos na konkursową pracę pt. „ Pomagaj z klasą”

Oto sprawozdanie Schoolerów z akcji pomocy.

Schoolersi to my - uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach. W roku szkolnym 2015/2016 podjęliśmy się udziału w projekcie i w Wielkim Konkursie Edukacji Globalnej – Efekt Domina. Zadaniem było  przeprowadzenie akcji pomocy, w której mieliśmy pokazać jak każdy, zwłaszcza w grupie, może zmienić świat na lepsze!

Wierząc, że duże zmiany zawsze zaczynają się od własnego podwórka, postanowiliśmy przyjrzeć się naszej miejscowości. Po wytężonej  burzy mózgów jednogłośnie zdecydowaliśmy zatroszczyć się o zaniedbane groby dziecięce na Sątopskim cmentarzu.  Skrupulatnie zaplanowaliśmy wszystkie działania i po długim czasie przygotowań w końcu nadszedł oczekiwany dzień, w którym wyposażeni w garbie, łopatki,  kwiaty, znicze itp.  ruszyliśmy z pomocą  na Sątopski cmentarz. Wszyscy byliśmy tak przejęci wykonywaniem wszystkich zadań, że nawet nie spostrzegliśmy się kiedy groby zaczęły wyglądać pięknie i kolorowo,  wręcz nie do poznania. Wszystkie nasze poczynania rejestrowaliśmy za pomocą kamery, dzięki czemu powstał film pt. „Pomagaj z klasą”, który wraz z innymi pracami można obejrzeć na stronie http://konkursefektdomina.pl/.

Nasza praca nie kończy się jednak na udziale w tym konkursie, nadal pełnimy dyżury na cmentarzu i dbamy o groby. Zaplanowaliśmy również, po ukończeniu Szkoły Podstawowej, przekazać pałeczkę młodszym uczniom, aby kontynuowali nasze dzieło.

A teraz zwracamy się do Was nauczyciele, rodzice, koledzy, koleżanki i wszyscy, którym podoba się nasza praca, oddajcie na nas swój głos i pamiętajcie w grupie siła! 

Dziękujemy.

Uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią

 ed1 ed2

feecDZIEŃ DZIECKA – DZIEŃ SPORTU

W poniedziałek, dnia 30 maja 2016 r. uczniowie i przedszkolaki Szkoły Podstawowej im. L.Śliwińskiego
w Sątopach obchodzili Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu.

Wszyscy zebrali się na boisku o godz. 9:00. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor – Jolanta Król,
która złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia w dniu ich święta. Na początek uczniowie wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych, które oceniane były przez nauczycieli. Gdy zakończył się, pełen emocji, turniej sportowy, nastąpiło wręczenie nagród najlepszym uczestnikom.

W dalszej części programu dzieci otrzymały słodkie upominki, przygotowane przez Radę Rodziców
i sołtysa wsi Sątopy – panią Marię Piekarczuk.

Święto w szkole zakończyło się zaprezentowaniem przez wszystkich umiejętności tanecznych  w rytmie Makareny. Taniec tak się spodobał, że przez cały tydzień, w czasie dużej przerwy,
słychać było dźwięki Makareny.

1 2Obudźmy Feliksa - 230 lecie nadania praw miejskimch Nowego Tomyśla

Dnia 8 kwietnia 2016r. klasa trzecia z wychowawczynią,  p. Magdaleną Piechotą , brała udział  w Inauguracji roku jubileuszowego 230-lecia nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi. Impreza nosiła tytuł „Obudźmy Feliksa” i towarzyszył jej konkurs dla uczniów szkół z gminy Nowy Tomyśl.

Organizatorem konkursu był Urząd Miejski w Nowym Tomyślu. Celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do udziału w jubileuszowych obchodach nadania praw miejskich miastu Nowy Tomyśl. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie ciekawych, kolorowych strojów i zaprezentowanie się podczas imprezy, głośno wiwatując na cześć Feliksa. Ocenie podlegało: pomysł na przebranie, poczucie humoru, ogólne wrażenie i zaangażowanie.

Nasza szkoła została doceniona i wygraliśmy tytuł  „Najciekawiej przebranej klasy” oraz karnet  na wejście na kręgielnie.Obchody Dnia  Ziemi  w Szkole Podstawowej
im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach
 

            Dnia 22 kwietnia 2016 roku po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Sątopach wzięli udział w obchodach Dnia Ziemi. W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych dzieci poszczególnych klas oraz oddział przedszkolny mieli przydzielone zadania, których celem zadbanie o naszą planetę.
            Obchody rozpoczęły się od uroczystego apelu, na którym przybliżono uczniom problemy związane ze współczesną ekologią oraz przedstawiono zależność pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem jej mieszkańców. Następnie zostały przydzielone poszczególnym klasom zadania do wykonania. Zadaniem przedszkola było porządkowanie boiska szkolnego i placu zabaw, uczniowie klasy pierwszej odpowiedzialni byli za wykonanie gazetek tematycznie związanych z Dniem Ziemi, drugiej porządkowali klomb na placu zabaw, natomiast zadaniem uczniów klasy trzeciej było porządkowanie boiska wiejskiego przy cmentarzu, a klasy cztery sześć zajęły się porządkowaniem skweru przy szkole oraz przystanku autobusowego. Zwieńczeniem obchodów były pogadanki w klasach nt. ekologii, natomiast przedszkolaki mieli okazję obejrzeć film o recyklingu.
Dzień Ziemi jest ważnym wydarzeniem w harmonogramie pracy szkoły ze względu na rangę tematyki ekologicznej, która buduje świadomość młodego pokolenia, wpływa na stan środowiska, przyczynia się ukształtowania postawy troski o naturalne środowisko życia człowieka.

z1 z2
z3
Święto Konstytucji 3 maja i podsumowanie projektu Śladami pierwszych Piastów
w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego
w Sątopach
 

            Dnia 28 kwietnia 2016 roku w szkole Podstawowej w Sątopach odbyła się uroczysta akademia z okazji święta Konstytucji 3 maja połączona z podsumowaniem projektu Śladami pierwszych Piastów przygotowanego dla uczczenia 1050 rocznicy chrztu Polski.

             Akademia rozpoczęła się od odśpiewania  Hymnu państwowego, następnie wręczono  uczestnikom konkursów przygotowanych z okazji chrztu Polski (wiedzowy- Polska za panowania pierwszych Piastów; polonistyczny- List do Mieszka I, plastyczny- Zamki i miasta Polski) nagrody i  dyplomy. Wśród nagrodzonych znaleźli się Eliza Kaczmarek, Jakub Hercog, Paulina Ratajczak, Szymon Lisiak, Aleksander Kucz,
Daria Piechota.

 Kolejnym punktem programu było przedstawienie pt. Zrękowiny w wykonaniu uczniów klasy czwartej. Można było zobaczyć nie tylko wspaniałe stroje średniowiecznych rycerzy, ale również odczuć klimat tej epoki. Następnie uczniowie klas IV- VI przypomnieli historię  ustanowienia Konstytucji 3 maja, na zakończenie uroczystości wysłuchano pięknej recytacji wierszy, w których uczniowie podkreślili
swój związek z ojczystym krajem.

Uroczystość była zwieńczeniem obchodów rocznic ważnych wydarzeń dla naszego kraju i dała możliwość poszerzenia wiedzy oraz uwrażliwienia uczniów na sprawy patriotyzmu.

ch1050 ch10501ŻOŁNIERZE WYKLĘCI NA ZAWSZE W PAMIĘCI!

We wtorek, 1 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przybliżyli wszystkim zebranym historię ,,Żołnierzy Wyklętych”, ich bohaterstwo, dramatyczne wybory, wstrząsający koniec walki z komunistycznymi władzami po II wojnie światowej o wolną Polskę. Zginęli, dochowując wierności żołnierskiej przysiędze  i zawołaniu: BógHonor – Ojczyzna.

1 2

zwykleciDzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. 

Dnia 19 lutego 2016r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem stowarzyszenia „Paruzja” na temat „Bezpieczny Internet”, podczas którego wzięła udział grupa uczniów klas V i VI.

Uczniowie mieli okazję nauczyć się, jak bezpiecznie, a przede wszystkim świadomie korzystać z komputera i wszelkich urządzeń, które są w ich zasięgu oraz są podłączone do Internetu. Dowiedzieli się, z jakich stron korzystać tzw. bezpiecznych, po czym poznać, że ich połączenie jest bezpieczne, przypomnieli zasady układania bezpiecznych haseł do logowania i jak często to robić, z jakiego Wi-Fi korzystać oraz wiele innych zasad. Wszystkie te przykłady były podparte poszczególnymi slajdami, które nasuwały też wiele pytań ze strony uczniów, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi od prowadzącego.

Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że informacje, które pozyskali są cenne i warto z nich korzystać. Moją też wykazać się ich znajomością w domu, aby również rodzice zwracali szczególną uwagę na to z jakich stron korzystają, stało się to jakby ich zadaniem. Na zakończenie zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Święto w naszym kalendarzu najdroższe- Dzień Babci i Dziadka
w Szkole Podstawowej w Sątopach

 

Już od kilku lat Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Sątopach obchodzony jest w sposób bardzo uroczysty. W tym roku seniorzy zostali zaproszeni do Świetlicy Wiejskiej na specjalnie przygotowany dla nich program artystyczny pt.: „Bardzo Was Kochamy”.

Dzień Babci i Dziadka to szczególne święto w naszym kalendarzu, bo wywołuje falę marzeń najczulszych i najmilszych- zaznaczyła prowadząca program i zaprosił do wysłuchania życzeń oraz wyrazów miłości i wdzięczności w postaci wierszy, piosenek i  tańców.

Uroczystość rozpoczęła klasa druga, która piosenką „Na scenie, na scenie” wprowadziła wszystkich w odświętny nastrój, następnie wystąpiły przedszkolaki w wierszu „ Kochamy babcię i dziadka”.

Seniorzy mieli także okazję obejrzenia specjalnego wydania Familiady przygotowanego przez uczniów klas czwartej. Zebrani goście w licznym gronie i z uśmiechami na twarzach obserwowali wyczyny sceniczne swoich wnuków w pełni zaangażowanych i starających się, aby ten dzień był dla ich dziadków jednym z najlepszych dni w roku.            

Część artystyczna zakończyła się odśpiewaniem tradycyjnego 100 lat.  Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Jolanta Król, która złożyła seniorom życzenia i zaprosiła  na chwilę refleksji przy wspólnej kawie i ciastku.

dbd1  dbd2

dbd3 dbd4

dbd5 dbd6

dbd7 dbd8

dbd9 dbd10

dbd11
Internetowy Teatr TVP w Szkole Podstawowej w Sątopach

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach od roku 2014 biorą udział w autorskim projekcie iTeatr, który jest realizowany przez Telewizję Polską S.A., wspierany przez zespół Ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej.

Projekt zakłada wykorzystanie nowoczesnej technologii w celu dotarcia ze sztuką wysoką do masowej młodej widowni. Dzięki temu   dzieci uczestniczą w spektaklach teatralnych, np. Pręcik, Robale , O krasnoludkach i sierotce Marysi, Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi, które grane są ,,na żywo” i odbierane w tym samym czasie przez kilka tysięcy uczniów  z całego kraju za pośrednictwem kablowej transmisji internetowej.

Udział w tym przedsięwzięciu umożliwia wzbogacenie i urozmaicenie zajęć szkolnych, służy edukacji artystycznej, w tym także pobudzaniu zainteresowania życiem kulturalnym na najwyższym poziomie. Repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, ale też polską i światową literaturę o dużych walorach edukacyjnych.

iteatr iteatr1
iteatr2
Ferie 2016 w Szkole w Sątopach - było wesoło

Niestety, tegoroczne ferie dobiegły końca. Szkoda. Pogoda w pierwszym tygodniu wprost wymarzona – śnieg, mróz. Można było wspaniale wypoczywać na świeżym powietrzu: jeździć na sankach, nartach, łyżwach, lepić bałwana, czy też walczyć na śnieżki. Także w Szkole w Sątopach przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, które spędzały czas w Sątopach.

W pierwszym tygodniu ferii w szkole odbywały się różnorodne zajęcia pod opieką nauczycieli, były to między innym: balik karnawałowy, turniej warcabowy, projekcje filmów, konkursy i zabawy.

Tradycyjne dzieci miały także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności kulinarnych i nauczyć się robić gofry oraz przygotowywać koktajle. Odbył się  konkurs plastyczny pt. „Bohaterowie bajek” przy współudziale Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej Filia w Sątopach- która była fundatorem nagród- oraz Świetlicy Socjoterapeutycznej w Sątopach.  Każdego dnia na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz ciepła herbata. Cały tydzień ferii minął bardzo szybko w miłej i przyjaznej atmosferze. Najwięcej radości sprawiło dzieciom  to, że mogły być razem i wspólnie dobrze się bawić. Zorganizowane zajęcia cieszyły się dużą popularnością.

Organizatorem zajęć w drugim tygodniu ferii była  Miejska i Powiatowa  Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu Filia w Sątopach.


f1 f2

f3 f4VIII EDYCJA
MIĘDZYSZKOLNEGO  KONKURSU WIEDZY
O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

 

W piątek, 15 stycznia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach odbyła się VIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.
Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim wśród uczniów szkoły podstawowej, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią, kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia.
W rywalizacji udział wzięło 14 uczniów: ze Szkoły Podstawowej w Bukowcu, Szkoły Podstawowej w Wytomyślu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu, Szkoły Podstawowej w Wąsowie i Szkoły Podstawowej w Sątopach.
Uczniowie pisali 45- minutowy test, podczas którego musieli wykazać się znajomością wybitnych postaci i faktów związanych z wybuchem oraz przebiegiem Powstania Wielkopolskiego.
Po sprawdzeniu wszystkich prac, jury w składzie: Magdalena Heinrich, Jolanta Przewoźna, Magdalena Walkowiak i Weronika Jędrzejczak – Ozorkiewicz, wyłoniło zwycięzców: I miejsce zdobyła Marika Wilgowicz (Szkoła Podstawowa w Wytomyślu), II miejsce zajęła Wiktoria Wybicka, (Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Tomyślu),  III miejsce zdobył Jan Galas (Szkoła Podstawowa w Bukowcu). Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy, które zostały uroczyście wręczone przez gościa honorowego, którym był pan Włodzimierz Hibner - Burmistrz Nowego Tomyśla. Organizatorem konkursu była p. Magdalena Heinrich.

 p1 p2Konkurs plastyczny „Świąteczna choinka”- rozstrzygnięty!

    18 grudnia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach wyłonieni zostali zwycięzcy ogłoszonego wcześniej konkursu plastycznego „Świąteczna choinka”.
Jego celem było promowanie talentów plastycznych, rozwijanie kreatywności, fantazji, wyobraźni i wrażliwości estetycznej, a także twórcze i aktywne przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia. Konkurs skierowany był do przedszkolaków i uczniów klas I- VI. Temat okazał się bardzo ciekawy i cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 47 prac, z których jury w osobach pana Mateusza Jandego- radnego Nowego Tomyśla, pani Marii Pigli- bibliotekarki oraz pani Anny Gajewskiej- nauczyciela matematyki wyłoniło 9 zwycięzców oraz przyznało 3 wyróżnienia.

Wśród laureatów, którzy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy:

w kategorii przedszkolaków i uczniów klasy I znaleźli się:

I miejsce- Ksawery Kędzierski (klasa I),

II miejsce- Mateusz Kwiatkowski („Jeżyki”),

III miejsce- Alicja Żak („Jeżyki”),

wyróżnienie Klaudia Kaczmarek (klasa I).

W kategorii klas II- III:

I miejsce- Weronika Bąbelek –klasa II,

II miejsce- Filip Kubala- klasa II,

III miejsce- Otylia Kaczmarek- klasa II,

wyróżnienie- Artur Tritt- klasa III.

W kategorii klas IV i VI:

I miejsce- Paulina Ratajczak–klasa VI,

II miejsce- Katarzyna Krawczyk-  klasa IV,

III miejsce- Jakub Stieler- klasa VI,

wyróżnienie- Julia Marchewka- klasa IV.

Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz drobne, świąteczne upominki. Organizatorem konkursu była pani Magdalena Kwiatkowska- nauczycielka tutejszej szkoły.

ch1 ch2


Zdjęcia w galeriiKONKURS PLASTYCZNY –
NAJŁADNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA

Z okazji świąt Bożego Narodzenia w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach,
dla uczniów, został zorganizowany konkurs plastyczny Najładniejsza Kartka Bożonarodzeniowa.

Jego celem było pogłębienie wiedzy na temat tradycji i zwyczajów związanych ze świętami, rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej, poszerzenie wiadomości na temat technik plastycznych, prezentacja talentów plastycznych.

W konkursie wzięło udział 25 dzieci. Wszystkie prace były bardzo ciekawe. Uczniowie wykazali się dużą inwencją twórczą. Jury, w składzie: Magdalena Heinrich, Anna Gajewska i Marlena Wyrwa wyłoniło zwycięzców: I miejsce zajęła Otylia Kaczmarek -
klasa II, II miejsce zdobyła Oliwia Żak - klasa IV, III miejsce ex aequo Weronika Bąbelek - klasa II
i Mateusz Strzelczak klasa II. Wyróżnienia: Klaudia Kaczmarek – klasa I, Wiktoria Bortnik klasa I, Kamil Kaczmarek – klasa II.
Laureaci otrzymali dyplomy i upominki, które zostały wręczone dnia 22 grudnia 2015 r.
na uroczystym apelu.

kartka1 kartka2

Zdjęcia w galerii

Zawsze ilekroć się uśmiechasz… jest Boże Narodzenie- Jasełka 2015
w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach

Tradycją Szkoły Podstawowej w Sątopach są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli dla mieszkańców wsi oraz dzieci. Nie inaczej było w tym roku - 18 grudnia o godzinie 16.00 w Świetlicy Wiejskiej w Sątopach w świątecznym nastroju zebrali się: Pani Dyrektor Jolanta Król, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Spotkanie swą obecnością zaszczycili przedstawiciele władz powiatu nowotomyskiego – Starosta Pan Ireneusz Kozecki, Burmistrz Nowego Tomyśla - Pan Włodzimierz Hibner, radni miejscy –Pan Mieczysław Szczechowiak oraz Pan Mateusz Jandy, Ksiądz kanonik Paweł Szułcik, Sołtys wsi Sątopy Pani Maria Piekarczuk. Nad całością uroczystości czuwały Pani Magdalena Miś - Herbeć oraz Pani Anna Kaczmerek.

Zgodnie z tradycją byli więc Józef i Maryja, trzej królowie, anioł, który zstąpił tego dnia na ziemię, ale przedstawienie było niezwykłe i dostarczyło niecodziennych wrażeń. Przyćmione światła, podświetlone płótno, gra światła, cienia i aktorzy, którzy „zabrali” widzów w podróż do wydarzeń, które rozegrały się ponad dwa tysiące lat temu.

  Mieliśmy okazję raz jeszcze przeżyć akt tworzenia Ziemi, człowieka, narodziny Jezusa, wszystkie te wydarzenie rozegrały się we wspaniałej scenografii, która podkreślała doniosłość widowiska. Można powiedzieć, iż była to piękna biblijna lekcja przestawiająca historię zbawienia człowieka.

Niecodzienny charakter widowiska dopełniały kolędy, pastorałki w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz wspólne połamanie się opłatkiem i życzenia.

Zwieńczeniem niecodziennej podróży było pojawienie się Gwiazdora, który obdarował wszystkie dzieci prezentami. Następnie pani dyrektor zaprosiła wszystkich na chwilę refleksji przy kawie i ciastku przygotowanym przez mamy z rady rodziców.


op1 op4

op3 op2

op5
Szlachetna paczka

W dniach 8-15 grudnia 2015r. w naszej szkole rusza akcja "Szlachetna paczka".
Akcja polega na zbiórce produktów przeznaczonych na paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin z naszego regionu.
Każda pomoc się liczy!
I Ty możesz zostać dobroczyńcą!

Co przynosimy:
* Artykuły spożywcze (makaron, cukier, mąkę, tzw. artykuły żywności trwałej),
* Słodycze

Sątopy, 02.11.2015r.

 

Szanowni Państwo!

Szkoła Podstawowa im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach z troską patrzy na potrzeby swych uczniów. Jesteśmy małą szkołą mieszczącą się w środowisku wiejskim. Staramy się , aby nasza placówka podążała za nowoczesnością, abyśmy byli szkołą na miarę XXI wieku, dlatego, chcemy zakupić dla dzieci tablicę interaktywną. Ten sprzęt umożliwi pracę na e–bookach, przyczyni się do wdrażania nowoczesnych technik w naszej szkole.

W związku z powyższym, zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc .

W jego realizację wkładamy własne siły i środki, lecz ze względu na znaczne koszty, przerasta to nasze możliwości, gorąco liczymy na Państwa wsparcie.

Bliższe informacje  można uzyskać w sekretariacie szkoły pod numerem tel. (061) 44 118 96. Wszelkie pytania można kierować również pod adres e-mail: sp_satopy@op.pl

Pokładając nadzieję na Państwa przychylną reakcję na nasz apel, podajemy

nr konta, na które można dokonywać wpłaty:
\Konto Rady Rodziców Szkoły Podstawowej  im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, ul. Szkolna 3; 64-300 Nowy Tomyśl
nr rachunku bankowego:  
25 1020 4144 0000 6102 0184 7292
z dopiskiem „Tablica interaktywna.”

Z wyrazami szacunku
Dyrekcja Szkoły  wraz z Radą Rodziców


Sątopy, dn. 02.11.2015r.

 

Szanowni Państwo

 

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe lub rzeczowe na loterię fantową, które wykorzystamy na zabawie tanecznej z czego dochód przeznaczony zostanie na rzecz Szkoły Podstawowej w Sątopach.

            Termin zabawy: 06.02.2016r.

            Za zrozumienie i okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

 

Rada Rodziców  Szkoły Podstawowej w Sątopach Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Sątopach

  

Konto Rady Rodziców nr: 25 1020 4144 0000 6102 0184 7292
Tel. kontaktowy: 61 44 118 96
Sątopy, dnia 02.11.2015r.

gwiazdka                                    

Szanowni PaństwoZwracamy się do Państwa z ogromną prośbą.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, dlatego Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Sątopach, pragnie zorganizować „Gwiazdkę” dla milusińskich. Aby sprawić radość dzieciom, chcemy przygotować słodkie świąteczne paczki.

          Prosimy Państwa o wsparcie finansowe bądź też rzeczowe w postaci  czekolad i pomarańczy(chodzi o przygotowanie jednakowych paczek  dla wszystkich dzieci).

Uroczystość odbędzie się 18 grudnia 2015r., dlatego ofiarowane rzeczy bądź dofinansowanie  prosimy przekazać do 15.12.2015r.

Za zrozumienie i udzieloną pomoc serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci.

 

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Sątopach
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w SątopachKonto Rady Rodziców nr: 25 1020 4144 0000 6102 0184 7292

Tel. kontaktowy: 61 44 118 96MIKOŁAJE W SĄTOPSKIEJ SZKOLE

„Kiedy za oknami, w śniegu zasną drzewa,
kiedy nad polami wiatr o zimie śpiewa.
Przyjedź do nas Mikołaju z workiem, jak to niebo.
Przywieź radość i zabawki dla nas, dla każdego…” 

Wizyta Świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Nie zapomniał on również o dzieciach ze Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach. 4 grudnia, na dwa dni przed tradycyjnymi Mikołajkami w progi szkoły zawitali rodzice, którzy sprawili wszystkim członkom społeczności szkolnej ogromną niespodziankę. Ubrani w czerwone, mikołajkowe czapki, witali każdego, kto przekroczył tego dnia próg szkoły słodką niespodzianką. Sprawiło to wszystkim sporo radości i wywołało niemałe poruszenie.

Wszyscy obdarowani ten dzień rozpoczynali z uśmiechem na twarzy i już nie mogą doczekać się kolejnych niespodzianek…


mik mik2ANDRZEJKI

Dnia 24 listopada 2015r. w Szkole Podstawowej w Sątopach, odbyła się zabawa andrzejkowa. W imprezie udział wzięli: grupa Jeżyków z naszego przedszkola oraz klasy I, II i  III.  Podczas spotkania uczniowie w przepięknych strojach, mieli możliwość  zintegrować się podczas wspólnych zabaw ruchowo- tanecznych, powróżyć sobie oraz uraczyć się słodkim poczęstunkiem.

Nad całością czuwały :Magdalena Piechota, Magdalena Kwiatkowska, Bernadeta Czapracka oraz Dorota Bociańska.

andrzejki1 andrzejki2Dzień Pluszowego Misia

W środę, 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza Przytulanka świata- Pluszowy Miś. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Sątopach zaroiło się od misiów. Biblioteka szkolna postanowiła uczcić ten wyjątkowy dzień włączając do zabawy wszystkich uczniów szkoły oraz najmłodszych przedszkolaków. Dzieci miały możliwość poznać historię Pluszowego Misia, wziąć udział w konkursie plastycznym oraz obejrzeć film o przygodach sympatycznego Misia Paddingtona. Nad całością czuwała Magdalena Piechota.

mis1 mis2
mis3
W ROGALOWYM  MUZEUM

Dnia 26 listopada uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach udali się na wycieczkę do Poznania. Celem wyjazdu była wizyta w Rogalowym Muzeum, które jest żywym centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu miasta- na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. To wspaniałe miejsce dla osób, które chcą zapoznać się z historią i tradycją Poznania, poznańską gwarą, a przede wszystkim z historią i sposobem wypieku rogali świętomarcińskich. W Rogalowym Muzeum dzieci miały okazję poznać wiele zwrotów z gwary poznańskiej takich jak „tytka”, „fyrtel”, „szczun” i „mela”. Usłyszały również legendę o powstaniu rogali świętomarcińskich, brały udział w ich przygotowywaniu oraz degustacji.


rogal1  rogal2
rogal3
rogal4 rogal5


 Akademii z okazji Święta Niepodległości.

Dnia 9 listopada 2015 roku w  Szkole Podstawowej w Sątopach odbył się uroczysty apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Apel z okazji Święta Niepodległości przygotowali uczniowie z klasy IV, pod kierunkiem pani Marioli Kozłowskiej i pani Magdaleny Miś-Herbeć. W uroczystości wzięli udział pani Jolanta Król – dyrektor szkoły, nauczyciele oraz uczniowie z poszczególnych klas.

Apel wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Natomiast wykorzystanie barw i symboli narodowych oraz interpretacje recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość oraz wzbudzić w sercach młodych Polaków poczucie przynależności do swojej Ojczyzny.

Każdego roku przeżywamy tą uroczystość inaczej i za każdym razem bardzo wyjątkowo.
Dla szkoły jest to szczególnie ważny dzień, we wszystkich klasach przygotowywane są gazetki przedstawiające symbole narodowe i przypominające istotne zdarzenia historyczne, dzięki którym możemy teraz żyć w niepodległym kraju


niepodl1 niepodl2

niepodl3 niepodl4


XI Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej

Dnia 10 listopada 2015r. odbył się XI Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej pt.: „Idzie żołnierz borem, lasem…”, który został zorganizowany przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne i Nowotomyski Ośrodek Kultury z okazji obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. Prowadzącą była p. Maria Tyszkowska. W koncercie brały udział szkoły z powiatu nowotomyskiego, między którymi była również nasza szkoła.

Uczniowie śpiewali pieśni i piosenki żołnierskie taki jak np.: „Rota”, „Niepodległość”, „Mury”, „Przybyli ułani”, „Zosieńka”, „Serce w plecaku” i inne. W przeglądzie śpiewały dzieci od klasy pierwszej szkoły podstawowej aż po klasy gimnazjalne.

Wszyscy uczniowie otrzymali od zaproszony specjalnie gości dyplomy pamiątkowe oraz torbę słodyczy, które były formą podziękowania organizatorów,
za wkład włożony w przygotowania. I zaproszono na kolejny przegląd w przyszłym roku.

Po zakończonych występach uczniowie zanieśli kwiaty pod pomnik
Powstańców Wielkopolskich na Placu Niepodległości.

przegląd


Wesoły Wiersz o Moim Nauczycielu 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w  Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach został zorganizowany przez  Samorząd Uczniowski  konkurs poetycki - WESOŁY WIERSZ O MOIM NAUCZYCIELU, który miał na  celu  zachęcenie uczniów  do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły, rozwijanie zdolności literackich, rozwijanie twórczej wyobraźni, kreatywności i wrażliwości, budzenie szacunku do zawodu nauczyciela, posługiwanie się poprawną polszczyzną, poetyckim słowem pisanym.

Uczniowie wykazali się inwencją twórczą i przygotowali wiersze o swoich nauczycielach.
I miejsce zajęła Aleksandra Ratajczak - kl. VI, II miejsce zdobyła Eliza Kaczmarek - kl. V, a III Oliwia Żak - kl. IV. Laureatki  otrzymały dyplomy  i upominki.

wiersz


ŻYWA LEKCJA HISTORII W SĄTOPACH

23 października br.  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego
w Sątopach mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii, zorganizowanej przez Agencję Widowisk Historycznych ARKONA. Celem lekcji było przybliżenie najważniejszych wydarzeń
i dat okresu Polski Pierwszych Piastów- od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, a także pobudzenie wyobraźni młodego widza, poszerzenie jego horyzontów.

W trakcie spektaklu uczniowie mogli zobaczyć stroje z tego okresu takie jak: zbroje, kolczugi, hełmy, miecze, tarcze, topory, a także walki wojowników słowiańskich. Na koniec lekcji odbył się krótki konkurs, w którym nagrodą były dukaty.

Wiedza historyczna przekazywana podczas tego spotkania docierała do wszystkich w sposób bardzo obrazowy i przekonywujący. Tego rodzaju edukacja odznacza się wysokim poziomem merytorycznym oraz jest uzupełnieniem przewidzianej przez szkolny program nauczania wiedzy
o początkach państwa polskiego.


his1 his2


Obchody XV Dnia Papieskiego w Szkole w Sątopach

        Dzień papieski jest obchodzony od 2001 r., w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Organizuje go, powstała pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jej celem jest upamiętnianie pontyfikatu Jana Pawła II poprzez upowszechnianie nauczania Papieża oraz wspieranie edukacji zdolnej młodzieży z małych miast i wsi. Jubileuszowy XV Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny.

W piątek 16 października 2015r. Szkole Podstawowej w Sątopach uczniowie uczcili pamięć Ojca Świętego Jana Pawła II. Odbyła się uroczysta akademia, na której uczennice klasy IV Daria i Kasia przypomniały życiorys oraz najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II. Na prezentacji, przygotowanej przez nauczycieli szkoły, uczniowie mogli zapoznać się z pięknymi zdjęciami poświęconemu Papieżowi Polakowi, przecież nie żyli w czasach obecności Ojca Świętego z nami.

Uroczystość zakończyła się przesłaniem, aby nauczanie papieskie zawsze było z nami.

dp  dp1


„ŚLUBUJEMY!!!”

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka.

Z niecierpliwością czeka ono każdego dnia na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, nowymi koleżankami i kolegami. A w szczególności czeka na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. Dzień pasowania na uczniów zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu uroczystości w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach.

14 października w świetlicy wiejskiej zebrali się wszyscy zaproszeni goście. Uroczystość poprzedzona była występem uczniów klas starszych, którzy zaprezentowali program artystyczny związany z Dniem Edukacji Narodowej. Następnie pierwszaki pod bacznym okiem swojej wychowawczyni pani Magdaleny Kwiatkowskiej zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Jolanta Król dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów, legitymacji szkolnych, upominków od klasy II i III, a także prezentów od rodziców. Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I.

Do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach włączeni zostali: Arkadiusz Andraszyk, Mateusz Baranek, Karina Bielecka, Wiktoria Bortnik, Jan Chylak, Monika Dach, Paskal Jakubowski, Klaudia Kaczmarek, Martyna Kaczmarek, Milena Kędzierska, Ksawery Kędzierski, Jakub Kucz, Krzysztof Kwaśny, Jan Lotka, Julia Ławecka, Amelia Marchewka, Weronika Maślak, Nicole Rzepecka, Franciszek Siepak, Filip Szkudlarski, Miłosz Szułcik.


pp pp1
pp2 pp3


SPRZĄTANIE ŚWIATA W SĄTOPACH

         Dnia 25.09.2015 r.  uczniowie i przedszkolaki Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, pod opieką nauczycieli,  wzięli udział w akcji  Sprzątania świata, która w tym roku odbyła się pod hasłem Wyprawa – Poprawa.  

     Głównym celem było pogłębienie  świadomości uczestników na temat ekologii i ochrony przyrody.
            Wszyscy, zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci, ochoczo zabrali się do pracy.
Najmłodsze dzieci  wysprzątały całe boisko szkole.  Pozostali uczniowie przeszli ulicami naszej wsi i wyzbierali wszystkie śmieci.  Cały ten trud bardzo się opłacił. Nasza miejscowość wyglądała znacznie lepiej. Mamy nadzieję, że akcja zaowocuje chęcią codziennego dbania  o środowisko i porządek.


sp sp1

sp2 sp3

sp4„O BEZPIECZEŃSTWIE W KLASIE I” 

W Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy
zachować się w pobliżu ulic.
W ramach edukacji do szkoły zaproszona została policjantka z Komendy Powiatowej
w Nowym Tomyślu. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Pani policjantka rozmawiała z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności omawiała zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniała również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Zwracała również uwagę na to, aby dzieci zawsze podróżując samochodem siedziały w fotelikach, zapięte w pasy bezpieczeństwa. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawali bardzo dużo pytań. Na zakończenie wszystkie pierwszaki otrzymały odblaskowe worki.LEKCJA W TERENIE
 

Korzystając ze sprzyjającej, słonecznej pogody w czwartek, 24 września uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się do Porażyna, na ścieżkę dydaktyczno- edukacyjną.
Celem wizyty było zapoznanie dzieci z walorami przyrodniczymi parku, poznanie krajobrazu najbliższego regionu, a także rozszerzenie wiadomości z zakresu edukacji przyrodniczej.
Wycieczka taka to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt oraz wspaniałe przeżycia dla dzieci, które mogły poznawać przyrodę patrząc, słuchając
i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele tajemnic.
Bardziej aktywni, a także ci, którzy wykazywali się wiedzą mogli otrzymać medale,
a nawet nagrody rzeczowe.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na chwilę relaksu na pobliskiej, leśnej polanie.
Dzieci mogły skorzystać z kompleksu rekreacyjnego, a potem upiekły na ognisku pyszne kiełbaski.
Zmęczone, ale pełne wrażeń wróciły do szkoły.


Porazyn


„Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ”
 

W minionym tygodniu uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego
w Sątopach udali się na wycieczkę do zaprzyjaźnionej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Poprzedzona ona była zajęciami, na których uczniowie zaznajomili się z lekturą
„Jak Wojtek został strażakiem”. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z pracą strażaka.
Dzięki życzliwości Prezesa Pana Andrzeja Kędzierskiego dzieci mogły obejrzeć samochód, sprzęt gaśniczy. Niebywałą atrakcją była możliwość przymierzenia hełmu strażaka, przebywanie
w wozie strażackim oraz fikcyjne gaszenie pożaru. Spotkanie to uświadomiło dzieciom, jak trudna, niebezpieczna, odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca strażaka.
Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły, gdzie wykonali piękne prace plastyczne.


straz
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016


1 września 2015r. po gorących, pełnych wrażeń wakacjach, powróciliśmy do szkoły.
Dzień ten rozpoczęliśmy Mszą Św. podczas, której zostały poświęcone tornistry pierwszoklasistów. Następnie udaliśmy się do szkoły, by tam ostatecznie Pani dyrektor Jolanta Król
mogła zaingurować nowy 2015/2016 rok szkolny.
W tym roku szkolnym w murach naszej szkoły będzie się uczyć 22 uczniów klasy pierwszej,
co nas bardzo cieszy.
Życzymy wszystkim, a zwłaszcza pierwszoklasistom, wielu sukcesów na polu nauki,
aby każdy mógł powiedzić, że w szkole jest fajnie.
Powodzenia!
ROK SZKOLNY 2014/2015„Coś się kończy…coś się zaczyna”

 

Za nami kolejny rok pracy. Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/2015
w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach rozpoczęła się Mszą Świętą, po której wszyscy goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie zgromadzili się w Świetlicy Wiejskiej. Pani dyrektor- Jolanta Król wraz z przedstawicielami klasy VI powitała zebranych gości. Szkolna uroczystość rozpoczęła się wręczeniem nagród, wyróżnień oraz podziękowań. Z rąk Pana Burmistrza dr Włodzimierza Hibnera tytuł laureata „Złotego Wawrzynu” dla najlepszego absolwenta szkoły otrzymała uczennica klasy VI- Oliwia Pustkowiak.
Kolejnym punktem programu było pożegnanie pani Izabeli Kani- Przewodniczącej Rady Rodziców, która przez trzy lata z wielkim sercem wspierała sprawną i skuteczną działalność wszystkich rodziców, a także bezinteresownie angażowała się w każde działania na rzecz szkoły. Następnie słowa wdzięczności skierowano do wszystkich osób, dzięki których wsparciu, nie tylko finansowym w szkole możliwa była realizacja wielu planów i przedsięwzięć.
Zakończenie roku szkolnego w Sątopach był szczególnym dniem dla uczniów klasy VI, którzy z rąk pani Dyrektor oraz wychowawcy odebrali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Spotkanie to było dla nich ostatnią uroczystością, którą przezywali wspólnie. Stali się Absolwentami. Każdy z nich pozostawił tu cząstkę siebie, a jednocześnie każdy z nich ten kawałek wspomnień związanych z sątopską szkołą zabrał ze sobą na całe życie. Absolwenci przedstawili zabawny i pełen humoru program artystyczny, a za cierpliwość, dobroć, wyrozumiałość rodzicom i nauczycielom
podziękowali drobnym upominkiem.
Ostatnim punktem programu było wręczenie świadectw pozostałym uczniom. Cieszymy się, że wszyscy otrzymali promocje do następnej klasy. Następnie Pani Dyrektor pożegnała wszystkich zebranych życząc im bezpiecznych, słonecznych, obfitujących w ciekawe wydarzenia i wspaniale przygody wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!!!

zakonczenieIII FESTYN RODZINNY W SĄTOPACH

    30 maja w Sątopach odbył się trzeci Festyn Rodzinny. Został on zorganizowany przez Radę Rodziców i Szkołę Podstawową w Sątopach. Pomimo chłodu, atmosfera była bardzo gorąca. Zabawę rozpoczęły wspólne zabawy integracyjne. Głównym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez Radę Rodziców pt. „Kopciuszek”, którego  bohaterka wdzięcznie zabiegała o względy księcia.  Dzieci przedszkolne z grupy Krasnali i Jeżyków oraz uczniowie wszystkich klas przygotowali muzyczne i taneczne prezentacje swoich możliwości. Tradycyjnie odbył się turniej o tytuł „RODZINY ROKU”, oraz o nagrodę – puchar Dyrektora Szkoły. Konkurencje dały wiele radości i satysfakcji. Zabawa była przednia. Mamy przygotowały stoiska z pysznymi cistami i innymi przekąskami Sponsorem strategicznym była firma Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Grzegorz i Szymon Musiał z Nowej Róży.

f1 f2

f3 f4

f5

f6 f7SPOTKANIE ADAPTACYJNE
"DRZWI OTWARTE"szkola
źródło: www.9pwyszkow.szkolnastrona.pl

Dnia 19 maja 2015r. (wtorek) o godz. 13:00
w Szkole Podstawowej w Sątopach w sali nr 8
odbędzie się spotkanie informacyjne oraz zajęcia adaptacyjne

dla rodziców i dzieci
przyjętych do szkoły na rok szkolny 2015/2016

Podczas spotkania dzieci będą uczestniczyły w zajęciach,
na których przekonają się,
że nauka w klasie I jest ciekawa i wesoła.
Będzie okazja do zapoznania się z przyszłym wychowawcą
oraz zadania pytań dotyczących przyszłej nauki w szkole.


Serdecznie zapraszamy.      


sejmik 

 

Sejmik uczniowski poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
w Szkole Podstawowej im Leonarda Śliwińskiego w Sątopach

 Dnia 30 kwietnia 2015 r. odbyła się akademia z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, która rozpoczęła się odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie wystąpili uczniowie klasy szóstej, którzy w swoim przedstawieniu starali się wyjaśnić  młodszym kolegom, jak ważne dla Polski było to wydarzenie. Kluczowym momentem przedstawienia było pojawienie się na scenie uczniów, którzy wcielili się w role Stanisława Augusta Poniatowskiego i posłów, którzy zaprzysięgali tak ważną, jak na uwczesnie czasy ustawę- Konstytucję. Następnie wyjaśnili jak rozumiemy dzisiaj tak ważne pojęcia jak: wolność, naród, ojczyzna.
            W trakcie wysłuchano pieśń „Witaj majowa jutrzenko” oraz wiersze patriotyczne. Akademia zakończyła się ważnym dla współczesnego społeczeństwa przesłaniem: „Naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości”.
            Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a dla uczniów była to wspaniała lekcja historii.

sejmik1  sejmik3

sejmik 3 sejmiki4„Pomagając przyrodzie-pomagasz sobie”- obchody Dnia Ziemi
w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach

          Dnia 23 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach obchodzono Światowy Dzień Ziemi pod hasłem: „Pomagając przyrodzie- pomagasz sobie”. Głównym punktem uroczystości było przedstawienie pt. „Królewna Śmieszka i Eko-ludki”, w którym uczniowie zachęcali do ochrony i ratowania przyrody. Przedstawienie uświetniły tańce i piosenki o tematyce ekologicznej oraz informacje na temat Światowego Dnia Ziemi, ważnym elementem uroczystości był konkurs dla klas IV- VI pt. Znawca Planety, zwycięzcami okazali się uczniowie klasy czwartej. Uroczystość zakończyła się wręczeniem dyplomów i drobnych upominków reprezentantom poszczególnych klas. Następnie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli barwnym korowodem ulicami Sątop z transparentami o tematyce ekologicznej. W czasie przemarszu uczniowie głośnymi zawołaniami zachęcali mieszkańców do właściwej postawy wobec planety.


REKOLEKCJE SZKOLNE 2015
„WIERZĘ W JEZUSA SYNA BOŻEGO"

krzyz

Organizacja pracy w okresie rekolekcji szkolnych

1. W dniach 25,26,27 marca 2015r. (środa, czwartek, piątek) dzieci na Nową  Różę i Dworzec będą miały przyspieszone odwozy - około 13.20 ze szkoły, a nie o godz.15.00 jak uprzednio.

2. Rekolekcje w Szkole Podstawowej w Sątopach odbywają się w dniach 30.03.2015r.- 01.04.2015r.  ( od poniedziałku do środy ).

W czasie rekolekcji wszystkie odwozy autobusem odbędą się o godz. 12.00.

3. W środę 01.04. 2015r. do szkoły przychodzą tylko uczniowie klasy VI – na sprawdzian.
Dzieci przedszkolne mają dzień wolny. Pozostali uczniowie kl. I-V uczestniczą w rekolekcjach na sali wiejskiej i w kościele zgodnie z harmonogramem. Po kościele dzieci dojeżdżające wracają z nauczycielami na świetlicę wiejską do czasu odjazdu autobusem o godz. 12.00.

4. W czasie rekolekcji szkolnych tj. w dniach 30.03.2015r.- 01.04.2015r. nie będą wydawane obiady.

5. Zajęcia z języka angielskiego „Progress” odbywają się według planu ( tj. 27,30. 03.2015r.).

Spotkanie z Panem Mikołajem Golachowskim


Dnia 24 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie klas I-III
z Panem Mikołajem Golachowskim, który jest przyrodnikiem, podróżnikiem i polarnikiem.
Jest on autorem książki "Pupy, ogonki i kuperki", wktórej pisze ciekawie o zwierzętach
i ochronie przyrody. Kiedy nie siedzi wśród śniegów i lodów mieszka w Warszawie.
Dziś odwiedził nas.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na temat zwierzą. Oprócz tego każdy mógł zadać pytanie go nurtujące i otrzymywał odpowiedź.
Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.
Na zakończenie chętne osoby otrzymały autograf do swojej kolekcji.Rozstrzygnięcie konkursów:

"Wartości wpisane w portret patrona mojej szkoły"

"Mój patron moja szkoła- konkurs wiedzy”

 

            Dnia 6 marca 2015 roku odbyło się rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursów poświęconych patronowi Szkoły Podstawowej w Sątopach- Leonardowi Śliwińskiemu.

Celem konkursów było promowanie wiedzy o patronie i szkole wśród uczniów.

W konkursie plastycznym „Wartości wpisanie w portret patrona szkoły:

I  miejsce zajęła- Karolina Łuczak uczennica klasy IV;

II-  Paulina Bąbelek- uczennica klasy VI;

III- Oliwia Dyderska- uczennica klasy VI,

wyróżnienie  otrzymała Oliwia Pustkowiak- uczennica klasy VI.

W konkursie wiedzy o patronie i szkole:

I miejsce zdobyła- Oliwia Pustkowiak,

II- Jakub Hercog;

III- Mateusz Baranowski.

                                                                                                Gratulujemy.


Patron
etwinning

erasmus
Twarzą w Twarz

EUROPEJSKA WSPÓŁPRACA SZKÓŁ  

Czyli co łączy dzieci z Polski, Turcji, Grecji i Włoch?

 

Szkoła Podstawowa im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, współpracując ze szkołami z zagranicy, ma przyjemość realizować dwa projekty międzynarodowe w ramach programu eTwinning.

Etwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele używają Internetu we współpracy ponad granicami współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom.

Szkoła Podstawowa w Sątopach realizuje dwa projekty: „Face 2 Face” (projekt autorski) oraz „Making friends and Sharing info about us- A Fun English project”, których autorem oraz koordynatorem jest Pani Magdalena Miś-Herbeć.

            Podczas realizacji projektów uczniowie z różnych krajów systematycznie komunikując się w języku angielskim realizują szereg wspólnie ustalonych zadań oraz wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Projekty realizowane są w bezpiecznej eTwinningowej przestrzeni internetowej TwinSpace (tak zwanej Bliźniaczej Przestrzeni), na której publikowane są wszystkie realizowane zadania. Dzieci za pomocą maili, forum, czata, prezentacji, a przede wszystkim nagrywając filmy zawierają znajomości, poznają swoje kraje, miasta, szkolne obyczaje, tradycje, a następnie wzajemnie testują swoją wiedzę. Dużym entuzjazmem cieszą się filmy zawierające elementy kulturowe, takie jak przygotowywanie lokalnych potraw, np. sosu do Tzatzików, uczenie kolegów z zagranicy podstawowych zwrotów w języku ojczystym, a zwłaszcza próby powtórzenia łamańców językowych. Jednym z ciekawszych zadań jest tworzenie filmów pokazujących kraj i region, z którego pochodzi dana drużyna. Wystarczy sobie wyobrazić wirtualny spacer po Włoskiej Verbanii, miasteczku zwanym „ogrodem na jeziorze Maggiore”, otoczonym wzgórzami znajdującymi się u podnóża Alp.

Uczniowie zatem mają okazję dzielić się tym co w ich małej ojczyźnie najpiękniejsze oraz promować swój region poza granicami kraju. 

            Do udziału w projekcie zostali również zaproszeni rodzice uczniów, którzy rejestrując się na TwinSpace mogą na bieżąco obserwować aktywność i dokonania swoich dzieci. Praca metodą projektu rozwija umiejętności społeczne, dzieci uczą się pracy w grupach, odpowiedzialności za siebie i innych oraz tolerancji dla odmienności. Zdobywają wiedzę w sposób atrakcyjny i nowatorski. Wspólne działania szkół poszerzają horyzonty, motywują do nauki i otwarcia na Europę. 

Powodem do dumy jest fakt, iż projekty otrzymały: Odznaki Jakości eTwinning Labelodznaki poprawnej współpracy międzynarodowej. Po zakończeniu projektów będziemy się ubiegać o Krajową i Europejską Odznakę Jakości- Trzymajcie za nas kciuki!

Turkey
Poland
Poland2

Balik karnawałowy

            11 lutego 2015 r. w Szkole Podstawowej w Sątopach odbył się balik karnawałowy z udziałem najmłodszych przedszkolaków oraz uczniów klasy II i III. Tego dnia sala Krasnali zamieniła się w salę balową. Długo wyczekiwany balik rozpoczął się pokazem mody. Uczniowie i przedszkolaki wesoło bawili się przy skocznej muzyce. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Nauczycielki Magdalena Piechota, Magdalena Kwiatkowska oraz Julita Adamiak zorganizowały liczne konkursy i zabawy, w których dzieci chętnie wzięły udział, a zwycięzcy zostali nagrodzeni słodką niespodzianką. Zwieńczeniem baliku było wspólne ucztowanie przy stolikach zapełnionych ulubionymi przysmakami.

bal

VII EDYCJA
MIĘDZYSZKOLNEGO  KONKURSU WIEDZY
O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

 

W czwartek,  22 stycznia 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach odbyła się VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim wśród uczniów szkoły podstawowej, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią, kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia.

W rywalizacji udział wzięło 21 uczniów z następujących szkół: Szkoły Podstawowej w Wytomyślu, Szkoły Podstawowej  w Jastrzębsku Starym, Szkoły Podstawowej w Borui Kościelnej, Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowym Tomyślu,  Szkoły Podstawowej w Sątopach, Zespołu Przedszkolno – Szkolno – Gimnazjalnego w Bukowcu – Zespołu Szkoła Podstawowa – Przedszkole w Wąsowie.

Uczniowie pisali 45- minutowy  test,  podczas którego musieli wykazać się znajomością wybitnych postaci i faktów związanych z wybuchem oraz przebiegiem Powstania Wielkopolskiego.

Po sprawdzeniu wszystkich prac, jury w składzie: Magdalena Heinrich, Brygida Dłużewska, Lidia Kawa,  Jolanta Przewoźna i Sława Pawłowska wyłoniło zwycięzców: I miejsce zdobyła  Amelia Matuszczak (Szkoła Podstawowa w Wąsowie),  II miejsce zajęła Klaudia Szczecińska (Szkoła Podstawowa w Jastrzębsku Starym), III miejsce zdobył Adam Darmonos (Szkoła Podstawowa w Jastrzębsku Starym).  

Laureaci otrzymali nagrody  i dyplomy, które zostały uroczyście wręczone przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sątopach p. Jolantę Król. Organizatorem konkursu była p. Magdalena Heinrich.

konkurs konkurs2DZIEŃ SENIORA W SĄTOPACH

              Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni,
są w nim takie dwa, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu.
To 21 i 22 stycznia- kiedy to swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie.

             W Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach uroczystości z okazji tych świąt nazywanych Dniem Seniora są tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych.

Kochani Seniorzy nigdy nie zawodzą i zawsze licznie gromadzą się w sali Świetlicy Wiejskiej.
Tak było i w tym roku. Popisy aktorskie dzieci zainaugurowała dyrektor szkoły pani Jolanta Król,
która w kilku ciepłych słowach powitała przybyłych gości, życząc im
wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i pogodzie ducha.

         Uczniowie klasy II i III przedstawili Jasełka Bożonarodzeniowe, uczniowie klasy I wystąpili recytując wiersze, a swoje umiejętności wokalne zaprezentowali najmłodsi z grupy Krasnali i Jeżyków. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodnych rodziców.

Nie brakowało także okazji do rozmów i wspomnień. Jedno jest pewne: takie rodzinne spotkania łączą pokolenia i pokazują jakie wartości w życiu człowieka są naprawdę ważne.


seniorBN


W tajemnicy Narodzenia Syna Bożego
kierujemy najlepsze życzenia
do wszystkich Ludzi otwartego serca.

Niech to wydarzenie,
które jest wołaniem Boga o miłość miedzy ludźmi,
o zrozumienie, wybaczenie i zgodę, o pokój i przyjaźń,
w Chrystusie przemieni nasze serca.

Niech Boże Dziecię będzie źródłem wszelkich darów,
niech błogosławi i opromienia swą łąską
wszystkie dni Nowego Roku.Kolęda, kolęda…

Czas Świąt Bożego Narodzenia to szczególny, zaczarowany czas… Pachnie choinka, skrzą się światełka, bombki, wokół słychać cichutką melodię kolęd.

W takiej atmosferze, w Szkole Podstawowej w Sątopach w piątek 19 grudnia, odbyły się klasowe spotkania opłatkowe.

Grupa przedszkolna „Krasnali” przygotowała piękne jasełka, na które zaprosili swoich rodziców. Grupa dzieci starszych „ Jeżyki” z przedszkola , w pięknej scenografii ,także gościła  rodziców. Do przedszkolaków przybył  Gwiazdor. Radości i zabawy nie było końca.

Z kolei, klasa pierwsza, dla swych rodziców, przygotowała prawdziwą ucztę artystyczną , były piękne kolędy, pastorałki , wiersze i życzenia. Rodzice, od swych pociech, otrzymali własnoręcznie przygotowane prezenty. Cieszmy się tym świątecznym nastrojem…

opłatek„Przybieżeli do Betlejem…”- Spotkanie Gwiazdkowe w Sątopach

Tradycją Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli.  Nie inaczej było i w tym roku 18 grudnia 2014 roku o godzinie 17:00 w pięknie udekorowanej sali Świetlicy Wiejskiej zebrali się dyrektor szkoły pani Jolanta Król, zaproszeni goście: inspektor ds. nadzoru nad oświatą pani Maria Wysocka- Raginia, ksiądz proboszcz Paweł Szułcik, sołtys wsi Nowa Róża- pan Henryk Jędrzejczak ,  pan Grzegorz Musiał, rodzice, nauczyciele, przedszkolaki z grupy „Krasnali” i „Jeżyków” oraz uczniowie klas I- VI. W gronie widzów znaleźli się również mieszkańcy Sątop, którzy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez społeczność szkolną.

Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój,

a o dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni aktorzy z klasy II i III. Całość przedstawienia pokazywała scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, do którego przybywały postacie z bajek bliskich dzieciom: Dziewczynka z zapałkami, Calineczka, Pinokio, Sierotka Marysia, Smerfik, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek.

Na zakończenie dyrektor szkoły pani Jolanta Król życzyła wszystkim zdrowych, szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie rodzinnym oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2015.

Po części oficjalnej nadszedł moment długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci- przybył Gwiazdor z wielkim workiem prezentów. Na dorosłych natomiast czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

Program artystyczny przygotowały panie: Magdalena Kwiatkowska i Magdalena Piechota.

Gwiazdka


Konkurs plastyczny „Świąteczny Anioł”- rozstrzygnięty!

19 grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach wyłonieni zostali zwycięzcy ogłoszonego wcześniej konkursu plastycznego „Świąteczny Anioł.

Jego celem było promowanie talentów plastycznych, rozwijanie kreatywności, fantazji, wyobraźni i wrażliwości estetycznej, a także twórcze i aktywne przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia. Konkurs skierowany była do przedszkolaków i uczniów klas I- VI. Temat okazał się bardzo ciekawy i cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęły 32 prace, z których wyłoniono 9 zwycięzców oraz przyznano 2 wyróżnienia. Wśród laureatów, którzy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy w kategorii przedszkolaków znaleźli się:

I miejsce- Maria Gniadek („Krasnale”),

II miejsce- Jakub Kucz („Jeżyki”),

III miejsce- Mateusz Kwiatkowski („Krasnale”),

wyróżnienie Julia Ławecka („Jeżyki”).

W kategorii klas I- VI:

I miejsce- Oliwia Żak- klasa III, Mateusz Strzelczak- klasa I,

II miejsce- Weronika Bąbelek –klasa I, Paulina Bąbelek- klasa VI,

III miejsce- Adam Ławecki- klasa I, Mateusz Geisler- klasa III,

wyróżnienie- Kamil Kaczmarek- klasa I.

Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz drobne, świąteczne upominki. Organizatorem konkursu była pani Magdalena Kwiatkowska- nauczycielka tutejszej szkoły.

AniołMikołaj w Szkole w Sątopach

Co prawda Świętego Mikołaja dopiero 6 grudnia, ale już w przeddzień, czyli w piątek, w Szkole Podstawowej w Sątopach było bardzo odświętnie , wesoło i … czerwono.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, uczniowie przyszli do szkoły w mikołajkowym przebraniu. Wszędzie było pełno „Mikołajów” w tradycyjnych czerwonych czapkach. Na dzieci czekały liczne niespodzianki : były prezenty, słodycze, konkursy,liczne zabawy, a także lekcje w „świątecznej atmosferze”. Wychowawczyni klasy drugiej na zajęcia zaprosiła rodziców, którzy pomogli swym pociechom przygotować  choinki, dekoracje na świąteczny stół.

Dzieci z przedszkola i klasy pierwszej otrzymały zabawki zakupione dzięki hojności ludzi dobrego serca. Dziękujemy.

swiety


ZABAWA ANDRZEJKOWA

Dnia 25 listopada 2014 r. w godz. 17:00 – 19:00, w Szkole Podstawowej im. L.Śliwińskiego w Sątopach odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas IV- VI. Organizacją imprezy zajął się Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekuna - p.Magdaleny Heinrich oraz p.Magdaleny Kwiatkowskiej.

Zabawę rozpoczęto się od wróżb. Wszyscy byli bardzo ciekawi, co czeka ich w życiu. Największą popularnością cieszyła się wróżba Serce, dzięki której chłopcy i dziewczęta mogli poznać imię swojej przyszłej sympatii. Nie zabrakło również wróżenia z butów.

Gdy uczniowie poznali już swoją przyszłość, kontynuowali zabawę. W czasie dyskoteki każdy mógł zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne. Odbyły się również konkursy, m.in.: na najładniejsze i najbardziej oryginalne przebranie, taniec z balonem, taniec na gazecie. Zwycięzcy otrzymali nagrody. W przerwach dzieci udały się na  słodki poczęstunek.

Niestety, czas upłyną bardzo szybko i wspaniała impreza dobiegła końca. Gdy wybiła godzina 19:00, uczniowie rozeszli się do domów.

Zabawa była bardzo udana, a każdy zadowolony i w dobrym humorze. Pozostały miłe wspomnienia.„Wolność to znaczy…”- 96 rocznica Odzyskania Niepodległości
w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach

Dnia 6 listopada o godzinie 11.00 w naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego i wprowadzenia pocztu flagowego. Następnie uczniowie klasy V i VI przybliżyli młodszym kolegom historię naszego kraju –  czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Kluczowym punktem programu był krótki film prezentujący w ciekawej formie wydarzenia od roku 1914 do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspomniany film cieszył się wysokim zainteresowaniem i został przyjęty z entuzjazmem, a słowa Józefa Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” pozostaną na długo w pamięci każdego uczestnika uroczystości.XV POWIATOWA GALA SPORTU SZKOLNEGO MOSCAR 2013/2014

26 września 2014 roku przedstawiciele naszej szkoły: Mateusz Geisler, Patryk Baranowski, Dominik Andraszyk i Mateusz Baranowski pod opieką pani Magdaleny Kwiatkowskiej uczestniczyli w XV Powiatowej Gali  Sportu Szkolnego MOSCAR 2013/2014, podczas której nagrody za całoroczny trud, wysiłek zostały wręczone dzieciomi młodzieży szkół z terenu powiatu nowotomyskiego. W obecności władz samorządowych powiatu i gmin go tworzących, uczniów, nauczycieli oraz wielu rodziców nagrody dla najlepszych wręczał Giba - wielokrotny Mistrz Świata, Mistrz Olimpijski w siatkówce.

Gilberto Amauri de Godoy Filho- GIBA ośmiokrotnie wygrał ze swoją reprezentacją Ligę Światową, 3 razy Mistrzostwa Świata, Puchar Wielkich Mistrzów, 2 razy Puchar Świata, a także zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach 2004, złoty medal na mistrzostwach świata w Japonii w 2006 roku. Został wybrany MVP (ang. Most Valuable Player- Najbardziej Wartościowy Gracz) zawodów.

GIBA, jak się okazało jest przesympatycznym człowiekiem. Opowiadał o swoim życiu, karierze, planach. Wielokrotnie powtarzał, że zawsze warto się uczyć, doskonalić swoje umiejętności, wierzyć w realizację marzeń, pomagać innym. Do Polski przyjechał, aby uczcić pamięć zmarłych polskich siatkarzy - Arkadiusza Gołasia i Agatę Mróz.

Na zakończenie imprezy Gilberto z niewzruszonym humorem i sympatią pozował do zdjęć, a niektórym nawet udało się zdobyć jego autograf.

My niestety tego szczęścia nie mieliśmy…
KONKURS PLASTYCZNY
,,NAUCZYCIEL W OCZACH DZIECKA”

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. L. Śliwinskiego w Sątopach został zorganizowany konkurs plastyczny NAUCZYCIEL W OCZACH DZIECKA,
którego inicjatorem był Samorząd Uczniowski.
Uczniowie przygotowali portrety swoich nauczycieli. Wszystkie prace zostały zamieszczone na szkolnej gazetce. Jury, w składzie: p. Magdalena Heinrich i p. Magdalena Piechota wyłoniło zwycięzców: I miejsce zajęła Paulina Bąbelek - kl. VI, II miejsce zdobyła Oliwia Pustkowiak - kl. VI, III Weronika Stanicka - kl. VI, a wyróżnienie otrzymała Karolina Łuczak – kl. IV. Laureaci otrzymali dyplomy i upominki, które zostały wręczone 16 października 2014 r.

konplast

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
I PASOWANIE PIERWSZAKÓW


kwiaty3


Dnia 14 października 2014 r. o godzinie 9:00, w Świetlicy Wiejskiej w Sątopach,
 z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się akademia.
Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego- Oliwia Pustkowiak, witając serdecznie wszystkich zgromadzonych. Następnie uczniowie przedstawili program artystyczny, tematycznie związany ze Świętem Nauczycieli. Nie zabrakło  dobrego humoru, piosenki oraz podziękowań i życzeń, do których dołączyli się również zaproszeni goście: pani Maria Ceglecka – Sekretarz Gminy,  pani Maria Piekarczuk – Sołtys wsi Sątopy, pan Mateusz Jandy- Radny Rady Miejskiej, Ksiądz Proboszcz – Paweł Szułcik.
Kolejnym punktem programu było pasowanie pierwszoklasistów. Zanim jednak dzieci  stały się częścią społeczności uczniowskiej, musiały zdać egzamin. Zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Po udanym występie, pani dyrektor- Jalanta Król dokonała uroczystego pasowania uczniów klasy pierwszej. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki od rodziców oraz swoich młodszych koleżanek i kolegów z klasy II.
Program przygotowały: M. Heinrich i B. Czapracka.

dnaucz dnaucz2
dnaucz3 dnaucz4
dnaucz5 dnaucz6
dnaucz7
dnaucz8


SPOTKANIE  INTEGRACYJNE

Dnia 3 października 2014 r. w godzinach 16:00 – 19:00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. L. Śliwińskiego w Sątopach  uwzięli udział w spotkaniu integracyjnym. Organizatorem przedsięwzięcia był Samorząd Uczniowski.

Impreza rozpoczęła się ,,zabawą w podchody”. W tym celu wszystkie dzieci zebrały się na boisku sportowym, gdzie  zostały podzielone na dwie grupy- klasy II- III i IV-VI. Grupa starsza, pod opieką p. Magdaleny Heinrich,  wyruszyła jako pierwsza, by wyznaczyć trasę i przygotować zadania do wykonania. Grupa młodsza, pod opieką p. Magdaleny Kwiatkowskiej i p. Magdaleny Piechoty, udała się na poszukiwania starszych kolegów. W czasie wędrówki musieli wywiązać się z wielu przydzielonych zadań. Droga była długa, a w niektórych miejscach przeprawa  trudna. Jednak wszyscy świetnie się bawili, i mimo zmęczenia, byli pełni energii. 

Punktem kulminacyjnym spotkania było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Dzieci były bardzo zadowolone, że tak miło spędziły piątkowe popołudnie.
SPEKTAKL TEATRALNY PT: HOBBIT

 

Dnia 2 października 2014 r. uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej im. L. Śliwińskiego w Sątopach wyjechali do Nowego Tomyśla. Na miejscu dzieci, wraz z nauczycielkami: p. Magdaleną Heinrich i p. Anną Gajewską, udały się NOK-u, gdzie uczestniczyły w spektaklu teatralnym pt: Hobbit. Była to opowieść oparta na podstawie książki J.R.R. Tolkiena, wstęp do Władcy Pierścieni. W czasie spotkania widzowie przenieśli się w świat niezwykłych wydarzeń i magicznych postaci. Nie zabrakło również efektów specjalnych, które na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie.

Główny bohater – Hobbit Bilbo Bagins niechętnie wyruszył w niesamowitą i niebezpieczną podróż. Pokierowany przez czarodzieja Gandalfa opuścił swój przytulny domek w Shire, by z Krasnoludem zmierzyć się ze smokiem i odzyskać skarb. W czasie wyprawy musiał pokonać wiele przeciwności. Udało mu się i bezpiecznie powrócił do domu.

Przedstawienie zostało przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu.

Po zakończonym spektaklu, uczniowie naszej szkoły udali się do Miejskiej i Powiatowej  Biblioteki Publicznej. Na miejscu czekały panie bibliotekarki, które zaprezentowały dzieciom książki z różnych dziedzin nauki oraz opowiedziały o pracy i funkcjonowaniu biblioteki.
DYSKOTEKA SZKOLNA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

 

Dnia 1 października 2014 r., w godzinach 17:00 – 19:00, w Szkole Podstawowej im. L. Śliwińskiego w Sątopach odbyła się dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka. Organizacją  imprezy zajął się Samorząd Uczniowski. Uczennice: Oliwia Pustkowiak, Paulina Bąbelek i Julia Wicher udekorowały salę, a Mateusz Baranowski wcielił się w rolę disc jockeya.

Dzieci bawiły się bardzo dobrze. Chętnie prezentowały swoje umiejętności taneczne, a nawet wokalne. Najwięcej radości sprawił  im udział w  konkursach, m.in. taniec z krzesłami oraz zabawa ruchowa. Nie zabrakło również słodkich upominków.

Niestety, czas upłynął bardzo szybko i wspólnie spędzone chwile minęły. Gdy wybiła godzina 19:00, wszyscy rozeszli się do domów, ale pozostały miłe wspomnienia. Nad organizacją czuwały nauczycielki: Magdalena Heinrich i Magdalena Kwiatkowska.

dsp1
dsp2
Święto pieczonego ziemniaka w Szkole Podstawowej w Sątopach

Dnia 30 września 2014 r. na boisku wiejskim w Sątopach odbyły się obchody Święta Pieczonego Ziemniaka. Uroczystość rozpoczęła się rozpaleniem ogniska. Następnie pni  Bernadeta Czapracka serdecznie przywitała przedszkolaków i uczniów naszej szkoły oraz zaprosiły do nauki okrzyku Święto Ziemniaka dzisiaj mamy, bawiąc się radośnie na pieczone kartofle zapraszamy.   Kolejnym punktem programu były gry i konkursy. Wychowankowie naszej szkoły świetni się bawili  bowiem wśród atrakcji znajdowało się wiele ciekawych konkurencji. Najwięcej radości, od tych najmłodszych do tych najstarszych sprawiły konkurencje „Kelnerzy”, „Ziemniaczana sztafeta”, „Paczka z ziemniakami”, „Gorący kartofelek”, „Zabawy w celowanie”, „Zbieramy ziemniaki”, „Kangurki”.  Potem nastąpił kulminacyjny punkt święta - poczęstunek. Ziemniaki były gotowe. Trzeba było jeszcze je obrać ze skórki. Podsumowaniem konkursów było wręczenie przez panią dyrektor dyplomów.
Zabawa była bardzo udana i na pewno pozostanie w pamięci mimo niesprzyjającej pogody.
Kolejne święto za rok!


Wizyta w Internetowym Teatrze TVP dla Szkół

W roku szkolnym 2014/15 nasza szkoła po raz pierwszy będzie uczestniczyła
w Internetowym teatrze TVP dla Szkół. Dnia 23 września br.o godz. 10.00  uczniowie klas V i VI uczestniczyli w pierwszym spektaklu
pt.: "TU-WIM". Wystąpili przed nami aktorzy Teatru Powszechnego w Łodzi.  Przedstawienie to było muzyczną podróżą w swiat poezji i piosenek Juliana Tuwima. Widowisko  idące w kierunku absurdu i groteski, pokazujące, że teatr to miejsce magiczne zarówno dla nas widzów, jak i dla aktorów. Ale to miejsce nie byłoby magiczne, gdyby nie osoby, których zwykle na scenie nie widać, które nie wychodzą do oklasków,
a bez których przecież teatr by nie istniał.
Spektakl wydał nam się trudny, ale nie żałujemy, choćby dlatego, że mieliśmy taką
wyjątkową okazję spotkać się z teatrem i aktorami. Już czekamy, na następną wizytę w teatrze. Wiemy, że będzie to już niebawem, w październiku.
Gorąco polecamy tym, którzy jeszcze nie skorzystali z takiej niebywałej okazji.


Uczniowie i ich wychowawcy


klasa2
klasa II

klasa3
klasa III

klasa4
klasa IV

klasa5
klasa V

klasa VI
klasa VIROK SZKOLNY 2013/2014Wycieczka do Warszawy

W dniach 16 - 18 czerwca 2014r. uczniowie naszej szkoły wyjechali na długo oczekiwaną
wycieczkę do Warszawy. Podczas niej zwiadziliśmy wiele ciekawych miejsc,
które mieliśmy okazję widzieć, ale tylko na przykład w telewizji, albo w Internecie.
Zwiedziliśmy Zamek Królewski, w którym uczestniczyliśmy w projekcji filmów o historii Zamku. Odwiedziliśmy Syrekę Warszawską, Króla Zygmunta, Małego Powstańca... Mieliśmy okazję być w "Koperniku", bardzo nam się podobało, wiele się nauczyliśmy. Odwiedziliśmy Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, obejrzeliśmy film z jego życia. Przechadzaliśmy się po Parku Wilanowskim, Łazienkach Warszawskich. Nie zapomnieliśmy o Grobie Nieznanego Żołnierza, Starówce. Wycieczkę uważamy za udaną, zwłaszcza, ze danwno nie byliśmy na tak dalekim wypadzie.Obchody uroczystości
Święta Pracy i 10 rocznica wejścia Polski do UE,
Dnia Flagi i Konstytucji 3 maja

 

W corocznym kalendarzu uroczystości w szkole wpisany jest apel z okazji - Święta Pracy i 10 rocznica wejścia Polski do UE, Dnia Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Te dni są wspaniałą okazją, by uzmysłowić wszystkim rolę i znaczenie takich słów jak: Ojczyzna, Patriotyzm.

Daje to możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych i niezrozumiałych dla dzieci.

Dnia 30 kwietnia 2014 r. w Szkole Podstawowej w Sątopach odbył się apel z okazji Święta Pracy i 10 rocznica wejścia Polski do UE, Dnia Flagi oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja przygotowany przez Magdalenę Kwiatkowską, Bernadetę Czapracką i Mariolę Kozłowską. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie narrator zaprosił wszystkich zebranych na uroczystości do udziału w żywej lekcji historii, której celem było przybliżenie słowem i piosenką wydarzeń związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

W rolę nauczycielki historii wcieliła się Julia Geisler, a Konstytucji Maja Finc, natomiast uczniów odegrali Sebastian Kliśko, Lidia Bronka, Joanna Kwaśna.

W dalszej części uroczystości uczniowie mieli okazję obejrzenia prezentacji multimedialnej o Unii Europejskiej, w której w sposób obrazowy ukazano najważniejsze wydarzenia z historii państw polskiego oraz zaprezentowano krótki film pt. „Unia Europejska = Rozój Polski.

Ciekawą formą przybliżenia widzom sensu i znaczenia symboli narodowych był film pt. „Jaki znak twój- Orzeł, paw, lew?”

Mamy nadzieję, że dzięki tej żywej lekcji historii daty 1, 2, 3 maj dla nikogo już nie będą pustymi nic nie znaczącymi datami, ponieważ historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu.

Droga do świętości Jana Pawła II


Dnia 29 kwietnia br. odbyła się Akademia o naszym
ukochanym Papieżu Janie Pawle II.
Uczniowie klasy szóstej tj. Julia Geisler, Lidia Bronka, Maja Finc,
Natalia Konieczna i Dominik Przybylak przedstawili kilka ważnych wątków
z Jego życia od narodzin po dzień kanonizacji, przedstawiona została równocześnie prezentacja obrazujaca treści czytane przez uczniów.
Podczas akademii uczestniczyli: zarówno przedszkole jak i uczniowie szkoły.
Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, a także bardzo chętnie włączyli się do
odśpiewania "Barki" pieśni, którą szczególnie lubił Święty Jan Paweł II.
Nad całością czuwały Magdalena Piechota i Anna Gajewska.


JPII


Szkoła Podstawowa w Sątopach  to szkoła z klasą !

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, pani Dyrektor i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Sątopach, postanowili wziąć udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej  prowadzonej przez  Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą pod nazwą „Szkoła z Klasą 2.0”

Zadaniem akcji jest tworzenie i promowanie szkoły otwartej na nowe wyzwania i technologie, która kształci młodych ludzi na świadomych i kreatywnych obywateli, umiejących korzystać z technologii informacyjno–komunikacyjnych w edukacji i w życiu codziennym. Program „Szkoła z klasą 2.0” pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia i zwraca uwagę na to, że nowoczesne technologie – tak chętnie przyswajane przez młodzież – nie muszą iść w parze tylko z rozrywką, ale mogą być równie skutecznie wykorzystywane w edukacji. Dodatkowo w programie zwraca się uwagę na bezpieczne korzystanie z internetu, odpowiedzialne korzystanie ze źródeł oraz umiejętność stosowania szkolnej wiedzy w praktyce.

Nauczyciele, którzy zdecydowali się na udział w programie, mają w ciągu roku szkolnego wyznaczone do wykonania kilka zadań, które realizują ze swoimi uczniami. Należą do nich między innymi przeprowadzenie debaty klasowej i szkolnej na temat zasad korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkole i w domu. Podczas takiej debaty uczniowie zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci, racjonalnego wykorzystywania internetu w nauce oraz konieczności szanowania własności intelektualnej, przejawiającej się w kształtowaniu nawyku podawania źródeł, z których korzysta się, pracując nad jakimś zagadnieniem, na temat którego wiedzę czerpie się z internetu.

Podczas debat, uczniowie wypracowują własny kodeks (tzw. „Kodeks 2.0”), który jest ich autorskim zbiorem zasad, obowiązujących podczas pracy z nowoczesnymi technologiami.

Zadania przewidziane w ramach realizacji projektu „Szkoła z klasą 2.0” są podzielone na te, które powinny być wykonane w pierwszym semestrze i te, którymi należy się zająć w semestrze drugim. Zgodnie z harmonogramem, nauczyciele i uczniowie klasy I, II, IV, V i VI jeszcze przed świętami wykonali „Zadanie TIK”, czyli takie, które uwzględnia wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w trakcie pracy nad jakimś zagadnieniem na lekcji. Okazało się, że uczniowie bardzo entuzjastycznie podeszli do nowego sposobu przedstawienia informacji  i chętnie pracowali na lekcji, wykorzystując nowe technologie.

W drugim semestrze uczniowie pod okiem nauczycieli wykonywali  projekt edukacyjny, polegający na wykonaniu zadania (lub cyklu zadań) związanego z   wybranym przez siebie tematem. Uczniowie zbierali informacje, opracowywali je i decydowali o sposobie ich przedstawienia. W całym projekcie istotne było to, by w jak największym stopniu wykorzystać technologie informacyjno-komunikacyjne. Wśród tematów, nad którymi pracowali uczniowie pojawiły się m in. Mitologiczne inspiracje w kulturze i sztuce – podróż przez wieki, Obraz świata i dziecka w poezji Wisławy Szymborskiej czy Jesteśmy częścią Europy. Efekty swojej pracy uczniowie będą mogli zaprezentować koleżankom i kolegom, wykorzystując tablicę interaktywną. 

Prócz wymienionych wyżej zadań, uczniowie z klasy V i VI w ramach programu „Szkoła z klasą 2.0” prowadzą własny blog, który można nazwać kronikę najważniejszych wydarzeń związanych z udziałem w opisywanym projekcie edukacyjnym.Ratujmy pszczoły!

Pod takim hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej im. L.Śliwińskiego w Sątopach dołączyli do akcji „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”.

Celem nadrzędnym akcji  jest zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest kluczowe.
W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy I i II. Zajęcia obfitowały w wiadomości na temat życia pszczół oraz ich roli w przyrodzie. Istotnym elementem aktywności uczniów było wykonanie kącika przyrody w klasie oraz zasadzenie nowych kwiatów w ogrodzie szkolnym. Całość przeplatały zabawy plastyczne oraz muzyczno- ruchowe. 

Uczniowie projekt przyjęli z wielkim entuzjazmem, a ich praca charakteryzowała się dużym zaangażowaniem. Nad całością czuwały Magdalena Piechota i Magdalena Kwiatkowska.


pszczoły1 pszczoła3


pszczoła2„Dzień dla zdrowia”

W związku ze Światowym Dniem Zdrowia, który obchodzony był w tym roku pod hasłem „Choroby roznoszone przez wektory”, w Szkole Podstawowej w Sątopach postanowiono zorganizować „Dzień dla zdrowia”, podczas którego przybliżono uczniom i przedszkolakom zagadnienia z nim  związane.

Obchody „Dnia dla zdrowia” rozpoczęły się w południe przedstawieniem o tematyce zdrowotnej przygotowanym przez uczniów klasy szóstej. Dyrektor szkoły, pani Jolanta Król, powitała gości, wśród których znaleźli się rodzice przedszkolaków i najmłodszych uczniów, oraz m in. przedstawicielka Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego pani Magdalena Balcerek-Ratajczak i pan Ryszard Trybuś – ratownik medyczny  ZOZ w Nowym Tomyślu.

Tuż  po przedstawieniu uczennica klasy piątej, Paulina Bąbelek, odczytała zebranym  przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną, dotyczącą zdrowego trybu życia pod hasłem realizowanego w szkole programu „Trzymaj formę”.

Po zakończeniu części oficjalnej  rodzice i uczniowie wzięli udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy oraz usłyszeli od ratownika medycznego cenne rady i wskazówki dotyczące postępowania
w razie wypadku.

Obchody „Dnia zdrowia” urozmaicone  zostały możliwością skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych przez uczniów pod czujnym okiem pani Bernadety Czaprackiej i innych nauczycielek Szkoły Podstawowej w Sątopach. Dużą popularnością cieszyła się sala masażu, w której można było także zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz sala aerobiku. Po wysiłku fizycznym można było zregenerować siły w „kawiarence” serwującej zdrową żywność – kanapki, warzywa i owoce oraz koktajle na bazie jogurtów.

Po raz kolejny okazało się, że o ważnych tematach, takich jak zdrowie, można mówić w sposób przystępny i ciekawy a zdrowy styl życia to łączenie przyjemnego z pożytecznym.Rekolekcje wielkopostne

    Od 24 do 26 marca uczniowie  Szkoły Podstawowej im. L.Śliwińskiego w Sątopach mieli okazję wziąć udział w rekolekcjach wielkopostnych, prowadzonych przez ojca Jana Pawła Bagdzińskiego.
    Rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek, mszą świętą prowadzoną przez księdza  rekolekcjonistę. Po jej zakończeniu młodzież  udała  się do szkoły, gdzie wysłuchano nauki charyzmatycznego franciszkanina. Warto dodać, że ksiądz Jan Paweł raz po raz przerywał pouczające wystąpienie, ucząc dzieci pieśni religijnych, które później zostały odśpiewane  z akompaniamentem  gitary.
    Kolejny dzień rekolekcji rozpoczął się Drogą Krzyżową w kościele parafialnym. Dało to dzieciom możliwość skupienia się i duchowego przygotowania do kolejnej nauki rekolekcyjnej, której wysłuchali w szkole. W tym dniu ojciec Bagdziński zaproponował, by wszyscy uczniowie spróbowali zbudować wraz z nim „niebolot” tj. pojazd, dzięki któremu można zbliżyć się do nieba. Dzieci chętnie wymieniały, z czego ów pojazd powinien się składać i jednocześnie uświadamiały sobie, że modlitwa, dobre serce i uczynki pozwalają być bliżej Boga.
    Ostatniego dnia rekolekcji, przed mszą świętą, była okazja do spowiedzi, z której wszyscy uczestnicy spotkań rekolekcyjnych chętnie skorzystali. Podczas nabożeństwa odśpiewano pieśni, których nauczył dzieci ksiądz Jan Paweł. Rozdano także nagrody dla uczennic, które skorzystały z zaproszenia do narysowania „niebolotu”.
    Z pewnością udział w rekolekcjach wielkopostnych pozwolił dzieciom lepiej i pełniej przygotować się do duchowego przeżycia nadchodzących Świąt Wielkanocnych, a ojciec Bagdziński zostanie w pamięci uczniów na długo.

Rekolekcje1 Rekolekcje2
Rekolekcje3Rozpoczynamy rekolekcje szkolne

Dnia 24 marca  rozpoczynamy rekolekcje szkolne, które potrwają do 26 marca.

W kolejne dni bedziemy spotykać się w Kościele i w szkole, rozważając nauki płynące do nas.

Pragniemy, aby ten wyjątkowy czas był dla nas czasem niosącym wiele doznań,

które będziemy mogli wykorzystać w życiu nie tylko szkolnym, ale i rodzinnym.Powitanie wiosny

wiosna

„Wiosna, ach to ty….”

    W radosnym nastroju przywitała  wiosnę społeczność Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach. Mimo tego, że 21 marca przypada także  Dzień Wagarowicza,  uczniowie co do jednego, stawili się w szkole. Wszyscy dobrze wiedzieli, że oprócz lekcji przewidziano  dla nich wiele atrakcji. 
    Na początek obchodów pierwszego dnia wiosny zorganizowano szkolny konkurs  talentów,
w którym dzieci i młodzież miały okazję podzielić się z innymi swoimi umiejętnościami. Najodważniejsi wystąpili samodzielnie, inni w zespołach, prezentując recytacje wierszy lub  śpiewając piosenki.  Zwyciężczynie, uczennice klasy VI,  otrzymały dyplom oraz
symboliczną nagrodę.
    Po zakończeniu rywalizacji wszyscy, uczniowie i przedszkolaki,  udali się na przemarsz ulicami wsi. Oczywiście nie zabrakło Marzanny, którą starsze klasy dzielnie niosły  na czele kolorowego pochodu, zmierzającego na boisko niedaleko szkoły. Tam czekało już  ognisko, w którym najpierw spłonęła Marzanna, a później piekły się kiełbaski.
    Piękną pogoda zachęcała do rekreacji, dlatego po smacznym posiłku , uczniowie podzielili się na kilka drużyn, które rozegrały turniej piłkarski. Ci, którzy nie grali, dzielnie kibicowali swoim drużynom. Po zakończonych meczach, pełni wrażeń uczniowie udali się z powrotem do szkoły, ciesząc się pięknym, słonecznym dniem.


wiosna1 wiosna2

wiosna3 wiosna4Dzień Kobiet w naszej szkole

Dnia 7 marca br. w piątek z okazji Dnia Kobiet

uczniowie reprezentujący Samorząd Uczniowski naszej szkoły

złożyli życzenia oraz wręczyli kwiaty

wszystkim Paniom pracującym w szkole.

tulipanyFerie zimowe 2014

Tegoroczne ferie zimowe dobiegają końca. W Szkole Podstawowej w Sątopach dla dzieci przygotowano wiele atrakcji. Odbył się bal karnawałowy, zajęcia komputerowe oraz plastyczne, a także liczne gry i zabawy edukacyjne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki i zawody sportowe prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego.

W ramach organizacji zimowego wypoczynku dla dzieci, dnia 4 lutego br. w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego został zorganizowany konkurs plastyczny przy współudziale Filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sątopach pt. bohaterowie bajek - to już II edycja tego typu konkursu w okresie ferii. Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych i aktywności twórczej uczniów, a przede wszystkim zorganizowanie czasu wolnego dzieci. W konkursie wzięło udział 16 dzieci. Uczniowie obejrzeli dwie bajki- „Shrek” oraz „Krzesiwo” następnie wykonywali ilustracje do jednej z nich. Laureatów konkursu wyłoniono z dwóch grup wiekowych- uczniowie klas I- III i IV-VI. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Filię Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sątopach.

Laureaci konkursu- uczniowie klas I- III: I- miejsce- Eliza Kaczmarek, II miejsce- Emilia Kałek, III miejsce Julia Marchewka; uczniowie klas IV – VI: - I miejsce- Paulina Bąbelek, II miejsce - Damian Kałek, III miejsce - Weronika Stanicka.

ferie1 ferie2

 


Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Sątopach

Tuż przed feriami zimowymi, 31 stycznia 2014 roku, odbyło się w Szkole Podstawowej w Sątopach Święto Szkoły – Dzień Patrona Leonarda Śliwińskiego.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Leokadii i Leonarda Śliwińskich. Następnie uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie zaprezentowano przygotowany pod okiem pani Bernadety Czaprackiej montaż słowno-muzyczny, uwzględniający elementy historii szkoły, anegdoty i wspomnienia związane z patronem oraz piosenki i krótkie przedstawienia, którym nadany został koloryt lokalny.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie nagród uczniom, którzy bardzo aktywnie brali udział w wielu konkursach zorganizowanych w ramach projektu „Patron – człowiek bliski i znany”, m in. w konkursie wiedzy o patronie, konkursie plastycznym „Leonard Śliwiński w oczach dzieci i młodzieży” oraz konkursie literackim „Szkoła moich marzeń”.

Całość uroczystości zamknęły przemówienia pani dyrektor Jolanty Król, zastępcy Burmistrza Nowego Tomyśla, pana Wojciecha Ruty, pułkownika Michała Wałęzy, Przewodniczącej Komisji Oświaty pani Barbary Jandy oraz księdza proboszcza Pawła Szułcika.

W swoich wypowiedziach wszyscy podkreślali ważną rolę, jaką w rozwoju młodych ludzi pełnią autorytety, do których na pewno zaliczyć można patrona szkoły, kultywowanie tradycji oraz duma z przynależności do społeczności lokalnej, która jest małą ojczyzną każdego z jej członków.

Po części oficjalnej zaproszenia goście mogli podziwiać prace uczniów związane z patronem , które zostały zaprezentowane w szkolnym hallu oraz przybliżyć sobie sylwetkę Leonarda Śliwińskiego i historię szkoły, przedstawione w postaci wystawy fotografii .


ps1 ps2

ps3Spotkanie Gwiazdkowe

Mała Jasność nadzieją dla jutra…”

 

Kolędy, pastorałki, życzenia i świąteczna atmosfera towarzyszą spotkaniom organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach każdego roku. Są okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku.

Uroczystość odbyła się 14 grudnia w pięknie udekorowanej sali świetlicy wiejskiej
w Sątopach. Wśród widzów
zasiedli zaproszeni goście z panem burmistrzem Wojciechem Rutą oraz mieszkańcy Sątop, którzy każdego roku udowadniają,
że wydarzenia kulturalne sątopskiej szkoły nie są im obojętne.

Po krótkim przemówieniu i życzeniach pani dyrektor Jolanty Król zaczęło się przedstawienie jasełkowe. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii
i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni.

Całość przedstawienia pokazującego scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców i Heroda, przeplatana była kolędami, pastorałkami oraz pięknymi melodiami tworzącymi niepowtarzalny klimat radości i zadumy.  Przedstawienie wywarło na zaproszonych gościach duże wrażenie. Dzieci przede wszystkim miały możliwość uczestniczenia w tradycji, i zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.

Po części oficjalnej wszyscy złożyli sobie życzenia i podzieli się opłatkiem. Ostatnim punktem programu była wizyta Mikołaja z ogromnym workiem prezentów, na którego dzieci czekały z wielką niecierpliwością.

Program artystyczny przygotowały panie Magdalena Kwiatkowska
i Magdalena Piechota.


Patrz zdjęcia w Galerii        


choinka

Serdecznie zapraszamy

rodziców wraz z dziećmi

na "Spotkanie gwiazdkowe"

dnia 14 grudnia 2013r. o godz. 14:00,

które odbędzie się na Sali Wiejskiej w Sątopach.


Niecodzienny widok w Kościele!!

W naszym parafialnym Kościele w Sątopach odbyła się wystawa drzew. Pomysł zrodził się w głowie Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sątopach Jolanty Król. Wtedy z pomocą przyszedł Proboszcz sątopskiej Parafii ksiądz kanonik Paweł Szułcik .

I tak wspólnymi siłami przedstawiono w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Sątopach wystawę prac złożonych w Konkursie Plastycznym pt. „Drzewo”, zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Drzewa w Szkole Podstawowej w Sątopach. Konkurs cieszył się dużą popularnością i pomysłowością, dlatego organizatorzy uznali, że trzeba zaprezentować zdolności młodych artystów szerszej widowni. Przedsięwzięcie zorganizowały nauczycielki z oddziałów przedszkolnych: Aleksandra Kaszkowiak i Julita Adamiak. W sumie w konkursie wzięło udział 46 uczniów w 3 kategoriach wiekowych: 3-4 latki, 5-6 latki i 7-9 latki. Prace uczniów okazały się przepiękne, różnorodne, ukazały bogate ujęcie tematu konkursu.

drzewa  drzewa1

Patrz zdjęcia w Galerii     Obchody Narodowego Święta Niepodległości
w Szkole Podstawowej w Sątopach


W piątek, 8 listopada bieżącego roku, w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, odbyła się uroczystość upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości
w 1918 roku.

    Uczniowie, którzy przygotowali akademię, przypomnieli swoim kolegom i koleżankom, z jakimi ważnymi wydarzeniami historycznymi wiąże się
dzień 11 listopada.

       By uatrakcyjnić występ, oprócz wierszy i pieśni patriotycznych, przygotowano prezentację multimedialną oraz animację komputerową, przybliżające w przystępny
i atrakcyjny sposób najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju – głównie te związane z odzyskaniem niepodległości po 123 latach niewoli.

        Na zakończenie uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Święto Drzewa”, który był przeznaczony dla przedszkolaków i uczniów klas I-III. Zwycięzcy z trzech grup wiekowych ( I grupa  trzy- i czterolatki, II grupa pięcio-
i sześciolatki, III grupa uczniowie klas I-III) odebrali od Pani Dyrektor Jolanty Król, gratulacje i nagrody rzeczowe.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.


SN1   SN2

SN3

Patrz zdjęcia w Galerii 


„Śniadanie daje moc”
8 listopada 2013r. – trzecia edycja ogólnopolskiego programu
w Szkole Podstawowej w Sątopach.

 

Podczas ogólnopolskiego programu dzieci z podstawówek przygotowały dzisiaj wartościowe posiłki. Ogólnopolski program edukacyjny, do którego włączyło się ponad 4000 szkół podstawowych z całego kraju, odbył się po raz trzeci. Akcja "Śniadanie Daje Moc" była skierowana do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Nasi uczniowie sami robili kanapki. Wcześniej rozmawialiśmy o zasadach zdrowego odżywiania, m.in. o tym jak komponować posiłki, jak łączyć smaki. W ten sposób dzieci uczą się tego, czym jest kultura spożywania posiłków i higiena ich przygotowywania.
- Fajna zabawa. Dowiedziałem się, że nie należy łączyć wszystkich składników na raz. Na moje kromki trafiło masło, papryka, jajko i sałata. Trzeba też pamiętać o tym, żeby warzywa myć przed jedzeniem - wyliczał uczeń z klasy III.

- Warto organizować tego typu akcje, ponieważ one utrwalają zdrowe nawyki już u dzieci. Staramy się, by nasi uczniowie spożywali posiłki o stałych porach robiąc m.in. "kąciki na wspólne śniadania", a kilka razy w tygodniu uczniowie dostają świeże mleko, warzywa i owoce w ramach ogólnopolskich akcji "Owoce w szkole" i "Szklanka mleka" – podsumowuje Jolanta Król dyrektor szkoły.


sdm1   sdm3  
sdm4
sdm2
Wspomnienia po latach…

Najlepszym wsparciem dla dzieci i młodzieży w ich poszukiwaniu celowości nauki i innych rozterkach szkolnych jest doświadczenie i osiągnięcia osób, które szkołę ukończyły. O ile przekazywanie własnego doświadczenia przez rodziców i nauczycieli nie wzbudza aż tak dużego zainteresowania wychowanków, o tyle słowa absolwentów, którzy ukończyli tę samą szkołę i odnieśli w życiu jakieś sukcesy trafiają celnie do uczniów.

Z myślą o tym w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach zaplanowano cykl spotkań z absolwentami, gdyż ich osiągnięcia, sukcesy, kariera będą najlepszym drogowskazem dla młodego pokolenia.

30 października w mury sątopskiej szkoły zawitał pierwszy gość- Pan Tomasz Leszczyński- Absolwent Rocznika 1994- nauczyciel, piłkarz, trener. Pan Tomek z łezką w oku wspominał czasy, gdy uczęszczał do tejże szkoły. Spotkanie było tym bardziej wzruszające, iż miał również okazję do spotkania się ze swoją pierwszą wychowawczynią, a także z nauczycielami, którzy go uczyli. Przedstawił drogę swojej kariery sportowej i zawodowej. W swoich wypowiedziach niejednokrotnie podkreślał, że warto mieć marzenia, bo one zawsze się spełniają, niezależnie od tego, czy uczęszcza się do małej, wiejskiej szkoły, czy do szkoły w dużym mieście. Zachęcał dzieci do tego, aby inwestowały w siebie, w swoje zainteresowania i marzenia.

Wszyscy mają nadzieję, że jego cenne uwagi, mądrości i refleksje staną się wskazówką i motywacją dla uczniów i być może rozwiążą w przyszłości ich dylematy związane z wyborem drogi życiowej.


absolwent1Mecz Polska - Szkocja

W czwartek 31 października 2013r. uczniowie naszej szkoły z klas III - VI
wyjechali na mecz piłki nożnej kobiet do Grodziska Wlkp.  - Groklin.
Mecz nie przebiegł po naszej myśli, Polki przegrały ze Szkotkami 0 : 4.
Choć wynik nas zawiódł to wyjazd był udany.
Po meczu mieliśmy jeszcze czas aby zwiedzić miasto.
Chociaż jeździ się do okolicznych miast,
to nie zawsze wiemy, co ciekawego można w nich zobaczyć.
Dziś mieliśmy taką okazję. Obejrzeliśmy zabytkową studnię
i uliczki pamiętające dawne czasy.
Wyjazd uważamy za udany.Witajcie Pierwszoklasiści…

 

18 października w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach odbyło się uroczyste ślubowanie najmłodszych dzieci na uczniów tejże szkoły. Taki dzień jest tylko jeden raz w życiu ucznia, wtedy, gdy rozpoczyna on swoją przygodę ze szkołą.

Tuż przed godziną 10:00 sala lekcyjna klasy I zapełniła się galowo ubranymi dziećmi w tradycyjnych biretach uczniowskich na głowach. Licznie przybyli również przejęci rodzice oraz koleżanki i koledzy z klasy II i III. W tym szczególnym dla pierwszaków dniu nie zabrakło także Pani Dyrektor Jolanty Król, Dyrektora Ośrodka Oświaty i Sportu w Nowym Tomyślu Pana Zdzisława Szymczaka oraz nauczycieli uczących w najmłodszych klasach.

Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, które wytrwale ćwiczyli podczas prób. Pierwszacy poznawali szkołę, kolegów, swoje prawa i obowiązki, wdrażali się do wspólnego życia w społeczności szkolnej. Dzieci przedstawiły program artystyczny, w którym dały dowód na to, że są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

Po zakończonej części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem Pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.

„ Pasuję Cię na ucznia…”- mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem ramion swoich podopiecznych. Wręczone zostały również dyplomy pamiątkowe i upominki od wychowawcy pani Magdaleny Kwiatkowskiej. Następnie głos zabrał Dyrektor Ośrodka Oświaty i Sportu w Nowym Tomyślu Pan Zdzisław Szymczak. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. W ich imieniu głos zabrała przewodnicząca Klasowej Rady Rodziców Pani Ewelina Jakubowska, życząc im powodzenia i przekazując w prezencie pudełka na przybory. Uczniowie klas starszych życzyli sukcesów w nauce oraz zapewniali o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.

Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na "słodkie" przyjęcie przygotowane przez rodziców.

Ten dzień na długo zostanie Pierwszakom w pamięci.

pasow4

pasow5Dnia 16 października 2013r. w naszej szkole,
uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Piechotą,
zaprosili wszystkich obecnych na apel
poświęcony pamięci błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

Uczniowie przybliżyli zebranym postać papieża,
zaprezentowali krótkie informacje z jego życia i pontyfikatu.

Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali ulubioną pieść Papieża pt.”Barka"Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej
im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach

    W Szkole Podstawowej im. L. Śliwińskiego w Sątopach, odbyła się w poniedziałek, 14 października, uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program uroczystości przygotowany i zaprezentowany przez uczniów z klas V i VI spotkał się
z bardzo ciepłym przyjęciem. Młodzież podziękowała nauczycielom i wychowawcom za trud wkładany w ich codzienną pracę pedagogiczną. Na widowni zasiedli wszyscy pracownicy szkoły, zaproszeni goście oraz uczniowie. Jednym z punktów uroczystości było pożegnanie pani Ireny Ceyzy, która kilka tygodni wcześniej odeszła na emeryturę.

Z okazji Dnia Nauczyciela
życzymy takich myśli i marzeń
które dają się urzeczywistnić,
pięknych i szlachetnych pomysłów,
które podszeptuje serce,
cierpliwości i wytrwałości,
aby służba dzieciom 
tym starszym i tym młodszym
zrodziła wiele szlachetnych owoców.

Kwiaty


DZIECI ZE SĄTOP NA TROPIE WIKLINY…

 

Nowy Tomyśl jest związany z wikliniarstwem od ponad 200 lat,
z tego powodu w 1985 roku powstało

Muzeum Wikliniarstwa
i Chmielarstwa.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach
na początku października postanowiły skorzystać z ciekawej oferty
Muzeum i wybrały się na jego zwiedzanie.

Jest to jedyna tego rodzaju placówka w Polsce będąca
Oddziałem Muzeum Narodowego
Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie.
Dzięki pracownikom muzeum, którzy obszernie i ciekawie opowiadali,
dzieci mogły dowiedzieć się wiele o historii wikliniarstwa
i plecionkarstwa w Polsce. Bardzo interesująca była ekspozycja
odmian wikliny oraz innych surowców i materiałów plecionkarskich.
Kolejnym miejscem zwiedzania była stodoła olęderska zbudowana w 2006 roku,
a w niej piękne kosze, różnorodne użytkowe formy wiklinowe.
Wśród licznych eksponatów zobaczyć można było wykonane meble z wikliny, przedmioty codziennego użytku, a także różnorodne formy artystyczne np. wiklinowy robot. Na terenie otaczającym muzeum
można było obejrzeć plantacje odmian wierzby, maszyny i narzędzia wykorzystywane w uprawie tej rośliny.
Najciekawszym momentem wycieczki była lekcja wyplatania, dzięki której dzieci mogły spróbować tej ciekawej, a zarazem ciężkiej pracy.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie nowotomyskiego ZOO,
które może poszczycić się wieloma gatunkami zwierząt, także tych,
które objęte są Europejskim Programem Ochrony Gatunków
Zagrożonych Wyginięciem.
Po tak ciekawym i pełnym dniu wrażeń dzieci wróciły do szkoły,
gdzie czekali już na nie rodzice.

 

muzeum1


muzeum2

SPRZĄTANIE ŚWIATA  W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. LEONARDA ŚLIWIŃSKIEGO W SĄTOPACH


Dnia 4 października 2013 nasza szkoła, jak co roku przyłączyła się do akcji, „Sprzątania Świata”. O godzinie 10.00 uczniowie otrzymali rękawice oraz worki potrzebne do zbierania śmieci, a także dowiedzieli się, które miejsca mają porządkować. Następnie wraz z wychowawcami  udali się na przydzielone miejsca
do porządkowania. Najmłodsze dzieci miały porządkowa teren przy szkole.
Natomiast uczniowie klas IV- VI udali się na boisko i wybrany terenu we wsi. Tegoroczne sprzątanie należało do udanych, ponieważ dopisała pogoda.

Udział w akcji miał na celu podnoszenie świadomości uczniów dotyczącej dbania
i chronienia środowiska przyrodniczego przez człowieka.

Sprzątanie Świata zakończyło się, a pozostawione pełne worki zostały odwiezione na wysypisko. Cieszymy się, że choć tak mogliśmy pomóc oczyścić ze śmieci
Naszą Planetę !
PODZIĘKOWANIE


,, Dobro to nie jest wiedza, to jest czyn.”
                                            R. Rolland                                                               
               

Dyrekcja,
Rada Pedagogiczna

i Uczniowie

Szkoły Podstawowej
im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach

składają serdeczne podziękowania


Rodzicom
i Przyjaciołom Szkoły,
 
którzy poświęcili swój  wolny czas
na odmalowanie sal lekcyjnych i szkolnego korytarza

oraz służyli pomocą w organizacji uroczystości szkolnych

i w innych pracach na rzecz dzieci i szkoły.

Cieszymy się, że zawsze możemy na Państwa liczyć.

Dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu i zrozumieniu
nasze otoczenie staje się przyjazne i piękniejsze.
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2013/2014.

"Dziecko chce być dobre,
Jeżeli nie umie - naucz,
Jeżeli nie wie - wytłumacz,
Jeżeli nie może - pomóż".
                      /Janusz Korczak/

Z okazji rozpoczęcia
nowego roku szkolnego 2013/2014
życzę Uczniom, Rodzicom,
Nauczycielom i Pracownikom szkoły
tylko dobrych chwil,
satysfakcji z codziennych osiągnięć,
sukcesów w realizacji obowiązków.
Życzę wytrwałości w działaniu,
odwagi w podejmowaniu wyzwań
i przyjaciół w kroczeniu drogą
codzinnego wysiłku.


Dyrektor Szkoły Podstawowej
                                                                       w Sątopach
                                                                       mgr Jolanta Król


ROK SZKOLNY 2012/2013

NA SPOTKANIE ZE ZDROWIEM I ZABAWĄ
WAKACJE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SĄTOPACH

W ostatnim, wakacyjnym, tygodniu sierpnia 2013 r., uczniowie klas I-III
i IV- VI Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach,
pod kierunkiem nauczycieli: Magdaleny Heinrich, Magdaleny Kwiatkowskiej
i Ewy Rechenberg, uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach projektu profilaktycznego - Na spotkanie ze zdrowiem i zabawą, które kontynuowane
będą do listopada 2013 r.

Dzieci, m.in przygotowały makietę wakacyjną, piknik, bawiły się w podchody
i gry animacyjne, grały w dwa ognie i piłkę nożną. Wzięły również udział w rajdzie rowerowym do Wąsowa  i wycieczce do Poznania do Palmiarni oraz zwiedziły
nowy dworzec PKP. Zajęcia były uatrakcyjnieniem ostatnich dni wakacji oraz
przyjemnym wdrożeniem już, niestety, do szkolnych obowiązków.

Celem tego przedsięwzięcia jest przekazanie dzieciom szerokiej wiedzy
o zdrowiu fizycznym i psychicznym oraz wypracowaniu w nich świadomych
zachowań, nawyków i postaw prozdrowotnych, przeciwdziałanie uzależnieniom, rozwijanie postawy asertywnej, promowanie aktywności ruchowej, rozbudzanie zainteresowań sportowych, kształtowanie umiejętności współdziałania
i współpracy w grupie rówieśników.

Poprzez różnorodne formy pracy, uczniowie będą mogli rozwijać swoją
twórczą aktywność oraz kształtować świadomość
dotyczącą zdrowego odżywiania.

Podsumowanie projektu nastąpi w listopadzie 2013 r.I FESTYN RODZINNY
Ale była zabawa!!!

W niedzielę 19 maja w Sątopach odbył się I Festyn Rodzinny zorganizowany przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego.
Przed świetlicą wiejską, około godziny 15:00 zebrali się rodzice, dzieci oraz nauczyciele. Nie brakowało również najmłodszych, a także wielu
sympatyków i zaproszonych gości.
Całą imprezę rozpoczęły nauczycielki: pani Magdalena Piechota i Magdalena Kwiatkowska, które czuwały nad przebiegiem całego przedsięwzięcia.
Powitały one wszystkich zebranych i zaprosiły do stoisk gastronomicznych przygotowanych przez rodziców poszczególnych klas. Były babeczki, pączki, ciasto,
a także pajda ze smalcem i ogórkiem, grochówka oraz napoje i wata cukrowa.
Pierwszym punktem programu były "zabawy na rozgrzewkę" mające na celu integrację wszystkich przybyłych. Następnie rodzice przedstawili sztukę pt. "Królewna Śnieżka". W dalszej części programu wystąpiły przedszkolaki z piosenką dla mamy,
a klasa II i III zagrała na instrumentach rytmiczną polkę. Klasy IV-VI wykonały układy taneczne do muzyki współczesnej. Nie lada atrakcją był pokaz zumby, a także wizyta Straży Pożarnej, która pokazała w jaki sposób można uratować komuś życie.
Około godziny 18:00 rozpoczął się Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły na "Rodzinę Roku". Zgłoszone wcześniej rodziny( w składzie mama, tata, dziecko)
miały do wykonania 6 zadań, nad poprawnością wykonania których czuwało jury.
Były skoki w workach, wbijanie gwoździ, ubijanie piany z białek, rzuty do celu, slalom
z piłeczką oraz układanie puzzli. Wszyscy, którzy uczestniczyli w turnieju otrzymali dyplomy, a zwycięska rodzina puchar. Miejmy nadzieję, że Festyn stanie się tradycją
i będzie organizowany każdego roku.


OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA ORAZ DNIA FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

         Dnia  30 kwietnia 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach odbył się apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
oraz Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
W akademii wzięli udział uczniowie klas II- III,  V i VI oraz przedszkolaki.
Przed rozpoczęciem, na udekorowaną salę, weszli aktorzy i przygotowywali się do występu. Gdy zabrzmiał dzwonek na sali zjawili się widzowie.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem „Hymnu państwowego”,
następnie uczniowie przypomnieli historię wprowadzenia święta flagi
i Konstytucji 3 Maja, przedszkolaki wystąpiły w wierszu „Powiewa flaga”,
a chórek zaśpiewał ,,Majową Jutrzenkę" oraz piosenkę o ojczyźnie.
Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem pań: B. Czaprackiej,
D. Bociańskiej i M. Kozłowskiej.PRZEDSZKOLAKI W SZKOLE...

Szkoła Podstawowa w Sątopach w ostatnim czasie podjęła szereg działań
mających na celu przybliżenie dzieciom przedszkolnym i ich rodzicom szkołę.
Były zorganizowane drzwi otwarte oraz zajęcia w ławach szkolnych dla przyszłych uczniów i ich rodziców. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej przygotowali ciekawe zajęcia, aby przedstawić przedszkolakom i ich rodzicom, że nauka w klasie pierwszej jest ciekawa i wesoła. Wszyscy mogli się przekonać, że szkoła daje dzieciom wiele okazji do opanowania nowej wiedzy i umiejętności, do rozwoju potencjału intelektualnego, emocjonalnego oraz społecznego. Po zajęciach dzieci wyszły zadowolone, uśmiechnięte ze stwierdzeniem, że w szkole jest „FAJOWO”.


Ziemię kochamy, więc o nią dbamy…

          Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sątopach pokazały, że Ziemię na której
żyją- kochają! W dniu 22 kwietnia, czyli w Dniu Ziemi,  wszyscy uczniowie
i nauczyciele wyszli ze szkolnych murów, aby zadbać o naturalne środowisko.
Były więc prace pielęgnujące przyszkolne i wiejskie skwery, sadzenie wiosennych, kolorowych kwiatów oraz prace porządkowe na boisku szkolnym i przy świetlicy wiejskiej. Dużą frajdą było malowanie nowo wykonanych ławek, które posłużą
na międzylekcyjnych przerwach do chwili relaksu. Wszystkie te prace poprzedziły lekcje i pogadanki na temat ochrony środowiska, w którym żyjemy.
Przy okazji dobrze spełnionego obowiązku była także chwila
na odpoczynek i dobrą zabawę.73. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

        Dnia 10 kwietnia 2013 r. , przed budynkiem Szkoły Podstawowej
im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, przy tablicy pamiątkowej,
odbył się apel z okazji 73. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
        Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego.
Następnie uczniowie przypomnieli wszystkim zebranym najważniejsze
fakty historyczne związane z wydarzeniami
II wojny światowej i śmiercią polskich oficerów  w katyńskim lesie.
          Dzieci uczciły również minutą ciszy  pamięć ofiar katastrofy lotniczej polskiego samolotu rządowego, który rozbił się  10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem
w drodze do Katynia na miejsce poległych polskich bohaterów.
           Program przygotowała Magdalena Heinrich.NA SPOTKANIE ZE ZDROWIEM I ZABAWĄ

            Od kwietnia  do czerwca 2013 r., po raz drugi, uczniowie klas I-III i IV-VI Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, pod kierunkiem nauczycieli: Magdaleny Heinrich, Magdaleny Kwiatkowskiej  i Ewy Rechenberg, uczestniczą w realizacji projektu profilaktycznego - Na spotkanie ze zdrowiem
i zabawą,
którego celem jest przekazanie dzieciom szerokiej wiedzy o zdrowiu fizycznym i psychicznym oraz wypracowaniu w nich świadomych zachowań,
nawyków i postaw prozdrowotnych, przeciwdziałanie uzależnieniom, rozwijanie postawy asertywnej, promowanie aktywności ruchowej, rozbudzanie
zainteresowań sportowych, kształtowanie umiejętności współdziałania
i współpracy w grupie rówieśników.

            Projekt zawiera szereg działań, dzięki którym dzieci,  m.in.: pogłębią
wiedzę na temat zasad prawidłowego odżywiania oraz przestrzegania zasad higieny osobistej, rozwiną  odpowiedzialność za stan własnego zdrowia fizycznego
i psychicznego, zdobędą  umiejętność rozpoznawania sytuacji ryzykownych,
co pozwoli na uświadomienie im, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą picie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków. Udział w zajęciach  rozbudzi w dzieciach ciekawość poznawczą  i ruchową, a także przyczyni się do nauki pokonywania
barier, lęków i braku wiary  we własne możliwości.

             Poprzez różnorodne formy pracy, uczniowie będą mogli rozwijać swoją twórczą aktywność oraz kształtować świadomość dotyczącą zdrowego odżywiania.
Podsumowanie projektu nastąpi w czerwcu 2013 r.Konkurs świąteczny w  Szkole w Sątopach

Okres przedświąteczny to czas zadumy i rozważań,  jednak dla uczniów
Szkoły Podstawowej w Sątopach to również moment na wykazanie się umiejętnościami i zdolnościami plastycznymi.

W szkole ogłoszony został konkurs na najbardziej oryginalnego
Zajączka Wielkanocnego. Zainteresowanie było duże, a wykonane prace,
naprawdę ciekawe i niepowtarzalne.

Organizatorzy  w składzie: M. Piechota i M. Heinrich, postanowili nie przyznawać pierwszego miejsca tylko wyróżnić i nagrodzić wszystkie prace.
Wszystkim biorącym udział w konkursie,
gratulujemy pomysłowości i inwencji twórczej.


"Miasto z marzeń”- warsztaty profilaktyczne
w Szkole Podstawowej

 im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach

Dnia 14 marca  2013 roku  do Szkoły Podstawowej w Sątopach przybył zespół  „Na ostatnią chwilę”. Uczniowie klas od trzeciej do szóstej  o godzinie ósmej wraz z opiekunami udali do sali przedszkolnej.  W  przemyślany, ciekawy i bardzo odmienny sposób grupa z Gdańska opowiedziała uczniom o tym, do czego prowadzi spożywanie alkoholu i jakie ogromne konsekwencje mogą się za tym kryć.
Zespół  pochodzi z Trójmiasta, dla uczniów występował  w składzie: Andrzej Piasecki oraz Kamil. Zaprezentowali interesujące ćwiczenia z udziałem uczniów szkoły, które pokazały, co dzieje się z  ciałem człowieka po spożyciu alkoholu. Panowie  Andrzej i Kamil udostępnili uczniom  „magiczne” okulary, które powodowały wrażenie „bycia pod wpływem”. Wykonywanie ćwiczeń np. rzucanie piłeczki 
ping- pong,   budowanie wieży z klocków po założeniu okularów stało się
nie lada wyzwaniem dla śmiałków.

Uczniowie mieli także możliwość spróbowania swoich sił w grze komputerowej imitującej jazdę samochodem oraz w wysyłaniu SMS- ów oczywiście w „magicznych” okularach.  Ćwiczenia te  uświadomiły uczniom, jak łatwo można zniszczy swoje marzenia oraz, że niemożliwe jest ich realizowanie, gdy ktoś spożywa alkohol.  

Po zakończeniu przygotowanego programu wszyscy uczniowie mieli możliwość  przymierzenia okularów oraz mogli otrzymać  autografy od członków zespołu „Na ostatnią chwilę”. Zadowoleni z ciekawego przedstawienia oraz uświadomieni, do czego prowadzi spożywanie alkoholu, powrócili na lekcje....   Z SĄTOP DO AFGANISTANU

Szkoła Podstawowa w Sątopach wzięła udział w akcji
„WIELKOPOLSKA – DZIECIOM AFGAŃSKIM”, 
mającą na celu pomoc dzieciom afgańskim poszkodowanym
w czasie działań wojennych.
Akcja zorganizowana została na prośbę Sił Zbrojnych biorących udział
w misji ISAF w Islamskim Państwie Afganistanu w ramach prowadzonej
z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego
Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu współpracy cywilno-wojskowej.
Celem akcji była zbiórka zabawek wśród dzieci. Zabawki te zostaną przekazane dzieciom afgańskim w sierocińcach  w najbiedniejszych szkołach Prowincji Ghazni
w Islamskim Państwie Afganistanu, w rejonie działania Polskiego
Kontyngentu Wojskowego.
Nasze dzieci nie zawiodły! Uczniowie, przedszkolaki, a także nauczyciele chętnie obdarowali swoich przyjaciół z Afganistanu maskotkami. Do pluszaków
każdy mógł dołączyć
liścik z krótkimi życzeniami i słowami otuchy.
Zebrane maskotki Pani dyrektor szkoły
wraz z z dziećmi przekazali do pracownika starostwa, a stamtąd  zostaną
przetransportowane do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.W poniedziałek 11 lutego w salce narad Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu
podsumowano konkurs plastyczny o tematyce pożarowej na szczeblu powiatowym.
Prezydium Zarządu Powiatowego na swoje posiedzenie zaprosiło
laureatów z opiekunami.
Z naszej szkoły zaproszone zostały: Aleksandra Skotarczak, Paulina Bąbelek,
Julia Wicher i Weronika Stanicka. Dzieci otrzymały upominki i dyplomy.
Prezes Ireneusz Witkowski podsumował konkurs i podziękował uczestnikom
i opiekunom za tak liczny udział i zaangażowanie.Dnia 8 lutego 2013r. w Szkole Podstawowej nr1 w Nowym Tomyślu,
odbył się XI Konkurs Wiedzy Religijnej im. Hanny Weber,
w którym uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły.
Konkurs dotyczył głównych prawd wiary rzymsko-katolickiej,
oceniano również znajomość fragmentów Starego Testamentu.
Świetnie spisał się Jakub Hercog zajmując I miejsce z klasy II.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.W dniu 5 lutego 2013r. na sali wiejskiej w Sątopach odbył się
Dzień Seniora - Dzień Babci i Dziadka naszych uczniów.
Dzieci od przedszkola po klasę szóstą wraz z nauczycielami przygotowali piosenki, wiersze i układy taneczne, w podzięce za kochające serca dziadków.
Na koniec występów wszyscy biesiadowali przy piosenkach ludowych,
do których bardzo chętnie się włączyli i dziadkowie i dzieci.
Przedszkolaki ułożyły nawet swój własny
układ taneczny - na poczekaniu.
Zabawa z naszymi seniorami była wspaniała.
21 grudnia 2012r. tradycją ubiegłego roku w Świetlicy Wiejskiej w Sątopach
odbyło się spotkanie gwiazdkowe dla wszystkich mieszkańców wsi.
Dzieci naszej szkoły wystawiły przedstawienie i wraz z wszystkimi gośćmi
śpiewały kolędy. Nie zabrakło też gwiazdora, na którego dzieci czekały.
W zadumie tych wydarzeń mieszkańcy  udali się do domów,
aby dalej przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia.
W XXI Biegu Niepodległości, który odbył się 10 listopada br. w Wąsowie
z naszej szkoły brało udział 19 uczniów, z czego troje z nich znalazło się
w strefie madalowej. Julia Wicher, Maja Finc
i Anna Janusz, gratulujemy osiągnięcia bardzo dobrych miejsc
i już dziś zapraszamy na kolejne zawody  za rok.Z okazji 34 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża,
17 października 2012r. w naszej szkole odbył się krótki apel
poświęcony pamięci Ojca Świętego. W czasie uroczystości uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty z życia i pontyfikatu Jana Pawła II.
Na zakończenie wszyscy odśpiewali, ulubioną przez Papieża, pieśń - Barka.


Do grona braci uczniowskiej 12 października 2012r. zostali przyjęci:

- Patryk Baranowski,
- Hubert Błaszyk,
- Mateusz Geisler,
- Katarzyna Krawczyk,
- Aleksander Kucz,
- Julia Marchewka,
- Daria Piechota,
- Oliwia Piekarczuk,
- Sebastian Przybylak,
- Mikołaj Strzelczak,
- Józef Utracik,
- Adam Wojciechowski,
- Oliwia Żak.
Pierwszaki wraz z wychowawczynią przygotowali, krótki program artystyczny.
A po zdaniu pierwszego egzaminu pani dyrektor Jolanta Król dokonała aktu ślubowania.
Życzymy im, aby każdy dzień spędzony w szkole był
dla nich mile spędzonym czasem, do którego zawsze chętnie
we wspomnieniach będą powracać.W Róży 23 września 2012r. na uroczystości zorganizowanej
dla Seniorów wsi Róża, Nowa Róża i Wąsowa, 
uczniowie naszej szkoły zaprezentowali krótkie przedstawienie
pt.: "Urodziny Dziadka",
śpiewały również  wraz z uczestnikami piosenki biesiadne.
Goście byli pełni podziwy dla młodych artystów
i nie szczędzili gromkich braw dla nich.Inauguracja roku szkolnego 2012/2013 wprowadziła nas w nowy rok nauki.
Życzymy wszystkim uczniom zapału do nauki, nauczycielom cierpliwości
i wytrwałości w kształtowaniu tych młodych umysłów,
abyśmy mogli być dumni z osiągnięć kolejnego roku nauki.
 slpyrek


sieciaki


EFS


Lepsza Szkoła


PKO_SKO


GSPS