2
Szkoła Podstawowa im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach



Strona główna
Kontakt
Aktualności
Ogłoszenia
O szkole
Historia szkoły
O patronie
Nauczyciele
Rada Rodziców
Samorząd szkolny
Projekty
Konkursy
Dzwonki
Plan lekcji
Galeria
Dokumenty
Archiwum
Ciekawe linki
Biblioteka
Kalendarium
Certyfikaty
Przedszkole
Absolwenci
Gazetka szkolna "Koziołek"
"Złoty Leonard"










HISTORIA SZKOŁY

 

Budynek szkolny powstał w 1903 roku,   o czym świadczy napis na ścianie frontowej. Początkowo była to szkoła niemiecka. Z napisu w Kronice wiemy,
26 I 1945 roku, dzięki inicjatywie i talentowi organizatorskiemu Leonarda Śliwińskiego w Sątopach został otwarta polska szkoła. Pierwszym dyrektorem tej szkoły był właśnie Leonard Śliwiński, później obowiązki te pełnili p. Z. Rataj,
p. K. Szulc, p. T. Podgórecki,
a od 2011 roku p. J.Król
.

Zmieniał się również, na przestrzeni lat, stopień organizacji naszej szkoły,
od szkoły VIII klasowej, przez VI i III klasową po VIII klasową. Jednak na skutek zmian organizacji systemu szkolnego nasza szkoła jak inne jest sześcioklasowa,
później absolwenci VI klasy udają się do gimnazjum.

komp

 

Przez wiele lat z podziwem patrzyliśmy na inne szkoły, które mają swego patrona. Myśleliśmy, kiedy nas spotka ten zaszczyt. Problem ten spędzał również sen z oczu naszych rodziców, dyrektora i nauczycieli. Niejednokrotnie temat nadania szkole imienia "gościł"
na łamach prasy za sprawą
p. Kędzierskiego.

W roku 2000 z okazji święta Szkoły pan Mieczysław Śliwiński ufundował tablicę pamiątkową ku czci Leonarda Śliwińskiego. Po licznych spotkaniach
z synem Leonarda Śliwińskiego społeczność wiejska wystąpiła do dyrektora szkoły z propozycją nadania jej imienia. Pomysł został zaakceptowany
i podjęte były wszelkie starania
 zmierzające do zrealizowania
tej propozycji.

historia

 

Od dnia 21 XII 2000 r. nasza szkoła nosi imię Leonarda Śliwińskiego,
i obchodzimy ten fakt uroczyście. 


70 lecie Szkoły Podstawowej im Leonarda Śliwińskiego w Sątopach

„Wspomnienia to jedyny wehikuł czasu, którym dysponujemy”


lecie

Galeria ze zdjęciami

W sobotę 7 lutego odbyły się obchody 70- lecia  Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach. Uroczystości rozpoczęły się  Mszą św. o godz. 10.00 w Kościele p.w. św. Andrzeja Boboli. Następnie zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie udali się do świetlicy wiejskiej, gdzie odbyło się otwarcie uroczystości, przez dyrektor szkoły panią Jolantę Król, która w swoim przemówieniu  powiedziała m.in. Każdy jubileusz to połączenie tradycjiz nowoczesnością, doświadczenia z młodością. Przemijają wokół nas ludzie i zdarzenia.
O wielu być może już zapomnieliśmy. Jednak jubileusz 70- lecia naszej szkoły to okazja, aby przypomnieć sobie najważniejsze fakty. Jubileusz szkoły jest także okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci.

Przypomnijmy sobie zatem najważniejsze fakty z historii szkoły.

        Obecny budynek szkolny ma 113 lat! Zgodnie z datą, która widnieje na ścianie frontowej szkoły. Usytuowano go przy głównej ulicy Sątop.

Na początku była to szkoła pod zarządem niemieckim, choć przed II wojną światową , niewielką grupę polskich dzieci uczył polski nauczyciel. Dopiero w styczniu 1945 roku do Sątop przybyli państwo Śliwińscy, którzy zajęli się organizacją polskiej szkoły. Jak notuje kronika szkolna, w pierwszym dniu nauki – 26 stycznia 1945 roku- zgłosiło się 30 uczniów; byli oni zróżnicowani wiekowo. Dlatego dzień 26 stycznia 1945 roku uznajemy za dzień otwarcia szkoły i obchodzimy jako Święto Szkoły. Pierwszym dyrektorem szkoły w Sątopach w latach 1945 do 1960 był pan Leonard Śliwiński.

Od 1960 roku kierownictwo Szkoły Podstawowej w Sątopach objął pan Zygmunt Rataj. Od 1966 roku była to szkoła 8-klasowa. W 1976 roku stopień organizacyjny został zmniejszony do klasy III, a nasza szkoła została filią  Zbiorczej Szkoły Gminnej nr 1 w Nowym Tomyślu. Uczniowie klas IV-VIII byli do niej dowożeni słynną „budą”, a później stopniowo wracali do szkoły w Sątopach.

W 1982 roku stanowisko dyrektora objęła pani Krystyna Szulc, dzięki której osiem klas zlokalizowano w jednym budynku – poprzednio szkoła mieściła się w 3 budynkach. W 1991 roku  dyrektorem został pan Marian Podgórecki. Dzięki jego wysiłkowi w 1997 roku podjęto rozbudowę szkoły, a w roku szkolnym 1998/99 oddano do użytku jej nową część, w której mieszczą się 4 nowoczesne sale lekcyjne.

W roku 2000,  w 55 rocznicę założenia szkoły, syn Leonarda Śliwińskiego – pan Mieczysław Śliwiński ufundował  tablicę, na której widnieje cytat Adama Asnyka „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”. Od dnia 21 grudnia 2000 roku nasza szkoła nosi imię Leonarda Śliwińskiego.

Obecnie Rada Pedagogiczna liczy 9 pełnozatrudnionych nauczycieli , wśród których jest 6 nauczycieli dyplomowanych. Do szkoły uczęszcza 104 uczniów.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście - Burmistrz Nowego Tomyśla pan dr Włodzimierz Hibner, Starosta nowotomyski pan Ireneusz Kozecki, Burmistrz Nowego Tomyśla w okresie 1994-2014 pan Henryk Helwing, dyrektorzy szkół gminy Nowy Tomyśl, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji z Nowego Tomyśla, Radny pan Mateusz Jandy, pani sołtys Maria Piekarczuk, Radny pan Bogusław Nawrot, emerytowani nauczyciele z Sątop pani Alicja Bobkiewicz i pani Krystyna Geisler.

Kluczowym momentem uroczystości był program artystyczny, w który wystąpili uczniowie, jak i absolwenci ( Lidia Bronka, Julia Geisler, Gabriela Bronka). Zebrani mieli okazję obejrzeć przedstawienie poświęcone patronowi szkoły Leonardowi Śliwińskiemu, które było wspaniałą okazją do wspomnień, tym bardziej, że zaproszeni goście w czasie inscenizacji mogli w tle oglądać zdjęcia z lat szkolnych. W programie wystąpili także zaproszeni  gościnnie Oliwia Radwan i Maurycy Fornal.

Następnie goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy pt „Sątopy na starej fotografii”, oraz kronik szkoły przedstawiających szkolne wydarzenia na przestrzeni siedemdziesięciu lat oraz na chwilę refleksji przy kawie, bo przecież trudno  być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.

Każdy odwiedzający mógł zostawić swój wpis w wystawionej księdze pamiątkowej.
Z okazji jubileuszu ukazała się okolicznościowa gazetka „Koziołek”, w której zostały zawarte informacje zarówno na temat historii, jak i bieżących wydarzeń odbywających się w  szkole.

Organizatorzy składają podziękowania sponsorom: firmie  Siedlisko Józefówka, Karczma u Bronki Paproć, Mars-Pol Sp. z o.o., Smażalnia Ryb Nad Stawem Restauracja, Gajewski Roman Manufaktura Smaku Boruja Kościelna, Hotel Restauracja „Kopernik”, Zakład Rzeźnicko-Wędliniarski A.K.Błachowiak Sp.J., Bartex Bartol S.J., Piekarnia Sowa. Specjalne podziękowania organizatorzy składają Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Sątopach oraz Przyjaciołom szkoły.











sl


pyrek


sieciaki


EFS


Lepsza Szkoła


PKO_SKO


GSPS